Dövme yaptırmadan bu yazıyı okuyun!

Dövme yaptırmadan bu yazıyı okuyun! Bir dövme yaptırmak isterseniz mutlaka bu yazımı bir inceleyin çünkü kolay kolay silinmeyecek.

Dövme yaptırmadan bu yazıyı okuyun!
Dövme yaptırmadan bu yazıyı okuyun!

Dövmelerime bayılıyorum. Onların benim için anlamı büyük Dövmelerim Anlamı,  bu yüzden arkadaşlarım benden kendileri için dövme düşünmemi istediğinde ya da benimkileri olduğu gibi kopyalamak istediklerinde çok şaşırıyorum. Eğer bir dövme yaptırmayı düşünüyorsanız bu harika. Ancak lütfen dövmenizi yaptırmadan önce bu yazıyı mutlaka okuyun.

1) Dövme yaptırmak istiyorum ama ne yaptıracağımı bilmiyorum.

Eğer bu şekilde hissediyorsanız, dövme yaptırmaya hazır değilsiniz. Dövme yaptırmak için iyi bir nedeniniz olmalı. Örneğin kolumdaki kaplan dövmesinin bir hikayesi var… Geçen sene inanılmaz bir adamla tanıştım. Hayatımızın geri kalanını birlikte geçirmek istediğimize karar verdik ve herkesin bizim bir çift olduğumuzu bilmesini istedik. Peki, neden bir kaplan başı yaptırdım? Kaplanlar, benim için dünyanın en güzel hayvanları. Güçlü, çevik, cesur, zeki, mistik ve sadıklar. Ben bu özelliklerin hepsini, Çin takvimine göre Kaplan yılı olan 1974’de doğmuş olan Kerem’de buldum.

2) Çocuğumun adını yazdırmak istiyorum.  

Tanrım, çok sıkıcı. Doğrusunu söylemek gerekirse benim partnerim böyle bir şey yapacak olsa kıskanırım. Çünkü benim adımı da dövme yaptırmazsa; “çocuğunu benden daha mı fazla seviyor, yoksa sonsuza kadar birlikte olacağımızı düşünmüyor mu?” diye düşünürüm. Bu yüzden çocuk isimlerinden uzak dursanız iyi olur.

3) Erkek/Kız arkadaşımın ismini yazdırmak istiyorum

Kesinlikle hayır. İnanın, günün birinde boşanacağım aklımın ucundan geçmezdi ama boşandım. Büyük baş hayvan gibi damgalanmaya gerek yok, öyle değil mi? Eğer dövmenizin size birisini hatırlatmasını istiyorsanız iyi bir fikir bulun. Mesela ben eski kocamla birlikteyken Japonca olarak sırtıma “Ben sevdiğime aitim, sevdiğim de bana ait” yazdırmıştım. Elbette bu dövmeyi onu düşünerek yazdırmıştım ama şükürler olsun ki bu cümle Kerem için de geçerli!

4) Bir dövme sanatçısının iyi olup olmadığını nasıl anlarım?

Eğer sarhoşken size dövme yapmayı kabul ediyorsa ya da internetten bulduğunuz kelebek ya da tek boynuzlu at resmini çizmekte sorun görmüyorsa o kişi bir sanatçı olamaz. Üstelik gerçek bir dövme sanatçısı asla 18 yaşın altındaki birisine ailesinin yazılı izni olmadan dövme yapmaz. İyi bir dövme sanatçısı sizi ve fikirlerinizi dinler, daha sonra da üzerinde birlikte konuşabileceğiniz eskizler hazırlar. Daha sonra bu dövmeyi geliştirmek ya da başka dövmeler yaptırmak isteyebileceğinizi de düşünür.

5) Hijyen standartları nasıl olmalı?

Dövme sanatçısının size mikrop bulaştırmamak için maske ve eldiven takıyor olması gerekir. Sizin için kullanılacak dövme mürekkeplerinin kullan-at paketlerde olması ve yeni, steril iğnelerin kullanılması lazım. Dövmede kullanılan iğneler derinin altına nüfuz ettikleri için vücut sıvılarınızla temas halindedi ve çok ciddi hastalıkları taşıyabilir. Dövmenizde kullanılan iğnelerin sizin gözünüzün önünde paketinden çıkartılması ve dövme seansınız bittikten sonra düzgün bir şekilde çöpe atılması şart.

6) Dövmeme nasıl bakacağım?

Dövmeciniz mikrop kapmaması için dövmenizi bandajla sarabilir. Dövmenizi antibakteriyel sabunla yıkayabilirsiniz ve üzerine Bepanthene merhem sürebilirsiniz. Saunadan uzak durun ve 10-30 gün süre ile solaryuma gitmeyin. Eğer deriniz dökülürse merak etmeyin çünkü bu durum son derece normal. Böyle bir durumda derinizi soymayın ya da kaşımayın, sadece biraz merhem ile nazikçe ovun.

7) Peki, acıyor mu?

Pek değil. Tabi vücudunuzun bazı bölgeleri daha hassas olabilir. Dövmecim, sırtımdaki büyük kaplan dövmesini yaparken neredeyse uyuyordum. Ancak kaplanın kuyruğunu yapmak için göğüs kafesimin üzerinde çalışmaya başladığında beni bıçakla kesiyor sandım. Yine de acı katlanılabilir boyuttaydı. Dövmenin geri kalanı kemiklerimin üzerine değil de tenime denk geldiği için acımadı. Şunu da unutmamak lazım: Benim vücut yağ yüzdem çok düşük. Vücudu biraz daha yağlı olan birisi çok daha rahat edebilir.

8) Ne kadar sürüyor?

İşin en uzun süren kısmı dövmeye karar verme süreci. Dövmenizi seçtikten sonra dövmeciniz bu tasarımı dövme transfer kağıdına aktaracak ve bu kağıdı dövmeyi yaptırmak istediğiniz yerin üzerine yerleştirdikten sonra üzerine ıslak bez ile baskı uygulayacak. Bu şekilde dövmeniz kalıcı bir şekilde yapılmadan önce teninizde nasıl duracağını görüp bir fikir edinme fırsatınız oluyor. Sırtımdaki iki kaplanın yapılması 5 saat, kolumdakinin yapılması ise 2 saatten az sürmüştü.

9) Ne kadara mal olacak?

Kolumdaki kaplan başını tasarım ve düzeltmeleri dahil 300 TL’ye yaptırdım. Fakat bir kadın dövmeciden son derece tuhaf bir fiyat teklifi almıştım. Bu kadın sadece benimle görüşmek için 300 TL istedi. Üstelik dövmemi yaptıracağım günden önce de tasarımı göremeyeceğimi söyledi. Dövmeyi teninize kazıtmadan sadece birkaç dakika önce göreceğinizi hayal edebiliyor musunuz?  Ömrümün sonuna kadar vücudumda taşıyacağım bir şey için bana bu şekilde davranamaz! Bu yüzden siz birkaç ünlüye dövme yaptı diye snopluk taslayacak birisiyle değil, yaptığı işi seven ve size gerçekten değer veren bir sanatçı ile çalışın.

10) Squatgirl’ün gittiği dükkana ben de gidebilir miyim?

Elbette gidebilirsiniz. Fatih ve Tolga’nın ellerinde kendimi güvende hissettim ama buna kendiniz karar verseniz daha iyi olur. Bakırköy’deki stüdyolarının adı Horoz Tattoo. Telefon numaraları ise 0212 660 88 82