Hamileyken Squat Yapılır mı?

Hamileyken squat yapılır mı? Squat gerçekten çok harika bir egzersiz. Hamileyken bile yapabilirsiniz özellikle doğal doğum yapmayı planlıyorsanız tavsiye ederim

Hamileyken Squat Yapılır mı?

Eğer sağlığınız yerindeyse ve hamileliğiniz ile ilgili herhangi bir sorun yoksa, doktorunuz sizden aktif bir yaşam sürmenizi isteyecektir. Hele ki daha önceden antrenman yapıyorsanız. Hamileliğiniz süresince spor yapmak sizi daha iyi ve formda hissettireceği gibi doğum sırasında vücudunuzun daha hazır olmasını sağlayacaktır. Peki hamilelik esnasında en faydalı olan egzersiz sizce hangisi? Tabii ki squat!

Pelvis bölgesindeki kasları güçlendirir: Doğru bir şekilde squat yaparsanız pelvis bölgesindeki kasları güçlendirirsiniz ve doğumdan sonra daha rahat toparlanırsınız. Aynın zamanda sarkma olmaz ve idrar kaçırma gibi sorunları engellemiş olursunuz.

Pelvis ve beldeki ağrıları engeller: Gluteus maximus kaslarınızı (yani poponuzu) güçlendirmeniz merkezi kaslarınızı çalıştırır ve pelvis bölgesi ile bel bölgenizdeki ağrıları engeller.

Bacaklarınızı güçlendirir: Eğer siz de Squatgirl ruhu taşıyorsanız, doğumunuz sırasında bacak kaslarınızı çalıştırmanız gereken bütün durumlar için gerekli gücü kendinizde bulursunuz.

Sizi hamileliğe hazırlar: Doğumun ilk anlarında ve sonrasında yaşacağınız kasılmalarla başa çıkmak ve bebeğin pelvis bölgenizin derinliklerine inmesine yardımcı olmak için squat yapmalısınız.

Poponuzu güzelleştirir: Doğum öncesinde ve sonrasında poponuz sıkı ve yuvarlak görünür.

Squat yapmak için ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve yavaşça squat pozisyonuna oturun. Sırtınız düz, topuklarınız yerde ve dizleriniz ayak baş parmağınızı geçmeyecek şekilde hareketi yapmalısınız. Squat pozisyonunda 10 ila 30 saniye kadar bekleyin. Sonra da topuklarınızla yeri iterek doğrulun. Bu hareketi günde 3-5 kere tekrarlayın.

Egzersiz yapmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanız çok önemli. Daha önce hiç squat yapmadıysanız, hamileliğiniz esnasında bu harekete başlamanızı önermiyorum.