Spor Yapmak için En Uygun Saat Ne Zaman?

Spor yapmak için en uygun saat ne zaman? Günün hangi saatinde yapılan antrenman, metabolizmayı daha çok hızlandırır? Hangi saat aralığında yapılan egzersizler, kilo kontrolü ve yağ yakımı konusunda daha etkili olur? Siz de bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.Antrenmanlardan maksimum verim almak isteyenlerin merak ettiği konulardan biri ile karşınızdayım.

Spor Yapmak için En Uygun Saat Ne Zaman?

İnsanlar planlamada gerçekten iyidir. Eminim sen de öylesin: gününü planlarsın, kariyerini planlarsın, tatilini planlarsın. Ancak, tecrübelerimiz bize çoğu zaman işlerin planlandığımız gibi gitmediğini gösteriyor. Bunun bizimle veya planlamamızla hiçbir ilgisi yok, senin dışında diğerlerinin  planlarıyla ilgisi var. Mesela bunu bir örnekle açıklamak gerekirse, varsayalım işten sonra saat 17:00'de spor salonuna gitmeyi planladın, öğleden sonra saat 15:00’de atıştırmalıklarını yedin, kendini motive ettin ve enerji dolu hissediyorsun, spor çantan hazır ve o haftasonu yeni satın aldığın spor taytını giyecek olmaktan heyecan duyuyorsun. Ancak saat 16:30'da müdürün tüm ekibe bir e-posta göndererek 17:30 için planlanan bir acil durum toplantısı olduğunu bildiriyor ve kendini ofiste akşam geç saatlere kadar kalma durumuna hazırlaman gerekiyor. Böyle bir durumda yapabileceğin hiçbir şey yok, değil mi? Hiçbir engelin yoktu, aksine çok heyecanlıydın ve o spor salonuna gitmeye çok kararlıydın ama bu mümkün olmayacak. Benzer durumlar yardıma ihtiyacı olan eşinle de, hastalanan çocuklarınla da veya kendiliğinden çat kapı uğrayan arkadaşların ve diğer aile üyelerinle de olur. Dünyanın en organize insanı olabilirsin ama diğer insanları veya içinde bulunduğun sistemi kontrol edemezsin.

Bu durumda benim önerdiğim en ideal çözüm hala güvenli alanında olduğun ve zamanını kendi başına kontrol edebildiğin için egzersizini sabah yapmak olacaktır. Güne başlamadan önce antrenman yapacak vakti ayarlama şansın varsa, antrenmanını da sonuna kadar tamamlama şansın da yüksek olur. Sabah antrenmanı sana, güne enerji seviyeni yükseltip çok aktif bir şekilde ve de günlük yapılacaklar listenden antrenman yapma maddesini tamamlamış olarak başlama olanağı verecektir. Dahası Medicine and Science in Sports ‘da yayınlanan bir çalışmaya göre sabahları egzersiz yapmanın daha sağlıklı yiyecek seçimlerine yol açtığı kanıtlanmıştır. Çalışmaya katılan katılımcıların sabah 45 dakika hızlı yürüdüklerinde, egzersiz yapmadıkları ve sağlıksız yiyeceklerin gösterildiği zamana kıyasla lezzetli görünen yemek fotoğraflarından daha az etkilendikleri görülmüştür.

Bununla birlikte, biliyorum - ve kendim onlardan biriyim - bazı insanlar sabahları antrenman yapmak istemiyor. Hala Zürih'te yaşarken, bütün şehir karanlıkta ve uyurken yaklaşık iki hafta boyunca sabah koşusu yapmak için saatimi 05:30’a kurdum ve koştum, ama sonra bundan hiç hoşlanmadığımı fark ettim. Vücudum tam anlamıyla uyuyordu ve enerji seviyem düşüyordu çünkü dilim dışarıda nefes nefese kalıp,  koşmak yerine kahvemi yudumlamayı ve kendimi güne hazırlamayı hayal ediyordum. Böylece bunu yapmayı bıraktım ve yaşam kalitem hemen tekrar iyileşti.

Araştırmalarıma ve kişisel tecrübelerime göre, insanlar en iyi performansı öğleden sonra 16:00 ile 18:00 saatleri arasında gösteriyor. Eğer öğle yemeğini 13:00 civarında yiyorsan, saat 16:00’de antrenman yapmak çok iyi bir zamandır çünkü hem öğle yemeğinden hala yeterince enerjin vardır, hem de henüz aç değilsindir. Çoğunlukla hepimiz öğleden sonra sabaha göre kesinlikle daha uyanık oluruz ve henüz çok yorgun değilizdir. Bilim adamları yaptıkları çalışmalarla, insan vücut ısısının gün boyunca yükseldiğini, en yüksek seviyeye saat 14:00 ile 18:00 arasında geldiğini, buna karşılık aynı aralıkta kalp atış hızı ve kan basıncının da en düşük seviyede seyrettiğini bu durumun da kas fonksiyonunu dayanıklılık ve performans anlamında optimize ederek yaralanma riskini azalttığını bulmuşlardır. Eğer saat 18:00'da antrenman yapmayı planlıyorsan, öğleden sonra 15:00-16:00 civarında bir atıştırmalık yemeni tavsiye ederim. Çünkü hiçbir şey yemezsen, antrenman sırasında gerçekten acıkabilirsin.

Çocuklarımın okulu genellikle 15:00 - 16:00 civarında bittiği, eve geldiklerinde sağlıklı bir atıştırmalık yemelerini ve onlarla sohbet etmeyi istediğim için ben günlük antrenmanımı onlar gelmeden tamamlıyorum. İdeal olmasa da öğleden sonra 14:00 civarında antrenman yaptığımda, en azından kimsenin antrenman planlarıma müdahale etmediğinden emin oluyorum!