Balkabaklı Cheesecake Nasıl Yapılır?

Balkabağı çok lezzetli olmasının yanında, kilo kaybetmek ve daha sağlıklı bir hayat sürmek isteyen insanların rüyası olan bir süper besindir.

Balkabaklı Cheesecake Nasıl Yapılır?

Kışın insanın burnuna balkabağı ve tarçın kokusu geliyor, ne dersiniz? Kabak çorbası, kabaklı ekmek, kabaklı kek, keçi peynirli pişmiş balkabağı… Balkabağına asla doyamıyorum! Balkabağı çok lezzetli olmasının yanında, kilo kaybetmek ve daha sağlıklı bir hayat sürmek isteyen insanların rüyası olan bir süper besindir.
Bu sabah cheesecake yapmaya karar verdiğimde, restoranlarda yediklerimizden daha hafif bir cheesecake yapmayı düşünüyordum. Krem peynir çok ağır olduğu için onu son derece sağlıklı, vitamin, mineral ve lif deposu olan balkabağı ile karıştırmak harika bir çözüm gibi geldi. Üstelik balkabağının 100 gramında sadece 26 kalori bulunuyor.
Balkabağı aynı zamanda gözler, tansiyon, cilt sağlığı ve kilo vermek için de önemli bir besin kaynağı. Tatlı niyetine yenilen bir şeyin bu kadar muhteşem yan etkileri olması harika değil mi?
Ben cheesecake’imi sabah 11 civarında pişirdim ve misafirlerim hemen öğlen geldi. Bu yüzden kekimi istediğim kadar dinlendiremedim ve soğutamadım. Eğer mümkünse siz kendi kekinizi servis edeceğiniz günden bir gün önce pişinin.

TABAN:
3 fincan yulaf kepeği

3 fincan çekilmiş badem

12 Kudüs hurması

3 organik muz

5 yemek kaşığı fıstık ezmesi

1 yemek kaşığı tarçın
Fırını 200°C ısıtın ve tepsiyi pişirme kağıdı ile kaplayın. Yulaf kepeği ve bademleri eşit bir şekilde tepsinin üzerine yayın ve altın-kahverengi bir renk alana kadar pişirin. 
Muzları ve kudüs hurmalarını (en büyük cins hurmalar) bir çatal yardımı ile ezin ve taban için gerekli olan bütün malzemelerle birleştirin. Daha sonra elde ettiğiniz taban karışımını kenarlarında pişirme kağıdı kaplanmış kelepçeli kek kalıbının 2/3’üne yayın.’

CHEESECAKE DOLGUSU:
750gr Balkabağı
2 Muz
1 Çay kaşığı tarçın
400gr diyet krem peynir (labne)
4 yumurta.

Balkabağını pişin ve bir blendırın içinde muzlarla birlikte karıştırın. Daha sonra bu karışıma peynir, tarçın ve yumurtaları da ekleyin ve krema kıvamına gelene kadar karıştırmaya devam edin. Tabana bu kremayı da ekleyin ve fırında 50-60 dakika arasında pişirin. Pişen keki mutfakta soğuttuktan sonra buzdolabına koyun ve servis edene kadar soğutun.