Sağlıklı bir şekilde oruç açmak

Sağlıklı bir şekilde oruç açmak. Tüm gün yemek yemedin, oruç tuttun. Akşam kilo almamak için ne yemelisin ve hangi sıralamada?

Sağlıklı bir şekilde oruç açmak

Müslümanlar, Ramazan ayında gün doğumundan gün batımına kadar, sıvı ve yiyecek hiçbir şey tüketmedikleri şekilde oruç tutuyorlar. Vücut suyumuzda olacak %10’luk bir azalma bizi hastanelik edecek olmasına rağmen, yalnızca %2’lik bir düşüş bile dehidrasyona, konsantrasyon eksikliğine ve ciddi baş ağrılarına neden olabilir. Bu yüzden orucunuzu her zaman sıvı tüketerek açmalısınız.

SU: Bir şey yemeden önce en az iki bardak su için.

MEYVELER: Orucunuzu ekmekle, tam yağlı peynirle ya da zeytinle açtığınız zaman sindirimi zor olan gıdaları tercih etmiş oluyorsunuz. Bunun yerine bir dilim karpuz yemeyi deneyin. Karpuz, size ihtiyacınız olan enerjiyi, besinleri ve suyu sağlar. Yüksek asit oranları ile midenizi rahatsız edebileceği için turunçgillerden uzak durmak isteyebilirsiniz.

ÇORBA: Bir sebze çorbası, vücudunuza gerekli vitamin, mineral ve lif desteğini sağlamasının yanında midenizi de yormaz. Protein almak istiyorsanız tavuk suyuna çorba da içebilirsiniz.

KOMPLEKS KARBONHİDRATLAR: Artık vücut sisteminizi sebze ve meyvelerle harekete geçirdiğinize göre daha doyurucu bir şeyler tüketebilirsiniz. Tatlı patates, kinoa, kahverengi pirinç gibi kompleks karbonhidratların yanında salata ve ızgara balık ya da et tüketebilirsiniz.

YUMURTA: Eğer vejetaryenseniz ya da et-balık tüketmek istemiyorsanız yumurtalar gayet iyi birer alternatiftir. Hazırlaması ve sindirmesi son derece kolaydır. Yumurtaları haşlayabilir ya da omlet yapabilirsiniz. Yumurtanızı ne şekilde hazırlarsanız hazırlayın, yumurtanın sadece akını kullanın ve yemeğinizin içinde sadece bir yumurta sarısı olsun. Yumurtalar vücudunuzu yüksek kaliteli protein ve 9 esansiyel amino asit ile besler.

YOĞURT: Yoğurt, sindirim sisteminizdeki faydalı bakterilerin sayısını artıracağı için gıdaları çok daha kolay sindirmenize yardımcı olur. İçinde tatlandırıcı olmayan ve diyet olan Türk yoğurdu aldığınızdan emin olun

SAHUR: Muzlu lapa yiyin. İçine taze yabanmersini ya da çilek koyabilirsiniz. Yulaf ezmesi sizi gün boyunca tok tutar. Lapanızın yanında taze nane çayı içebilirsiniz. Tadı muhteşemdir ve sindirime yardımcı olur.

ŞEKER VE TUZ YOK: Fastfood, hazır yemek, tuzlu ve tatlı içecekler gibi şeylerden uzak durun ve tatlı tüketmeyin. Bu gıdalar sizi dehidre eder ve metabolizmanızı yavaşlatır.

Oruç tutanların dediği gibi: Allah kabul etsin.