Çay içerek kilo vermek mi?

Çay içerek kilo vermek mi? Bazı kızlar bana sadece “diyet çayı” içerek kilo vermenin mümkün olup olmadığını soruluyor.

Çay içerek kilo vermek mi?

Bazı kızlar bana sadece “diyet çayı” içerek kilo vermenin  mümkün olup olmadığını sordular.  Elbette içinde tatlandırıcı olmayan doğal bir çay ya da sadece su içmek bile kilo vermeye yardımcı olur.  Bitki çaylarının ya da suyun kilo vermeye yardımcı olan sihirli bir özelliği olduğunu söyleyemeyiz ama aşırı yemek yemenin önüne geçtiği yadsınamaz. Pek çok insan susuzluk ile açlık hissini birbirine karıştırır. Bu yüzden sürekli olarak su içerseniz bu hataya düşmemiş olursunuz. Bitki çayı içiyorsanız ve şeker kullanmıyorsanız, kalorisi yüksek bir içecek tüketmediğiniz için kilo verme sürecinize pozitif bir katkıda bulunuyorsunuz demektir.

Elbette kendinize neden bazı çayları “diyet çayı” olarak sattıklarını sorabilirsiniz. Bu çayların büyük bir bölümünün içinde Senna denilen ve müshil etkisi yapan bir madde bulunur. Senna, bağırsak kaslarınızı uyararak dışkının boşaltım sisteminizden atılmasını sağlar. Ancak müshil etkisi gösteren maddeler yalnızca bağırsaklarınızı temizler ve hali hazırda sindirmiş olduğunuz kalorilere hiçbir şey olmaz. Yani su kaybettiğiniz için bir miktar kilo verirsiniz ancak yemek yediğinizde ya da bir şeyler içtiğinizde bu kiloları olduğu gibi geri alırsınız. Üstelik bu müshil etkisi yapan ürünlerden aşırı tüketirseniz, bağırsak kaslarınız tembelleşeceği için kendi başlarına düzgün şekilde çalışma özelliğini yitirir.

Bu yüzden ürünlerin içindekiler kısmını iyi okumalısınız. Eğer çayın içinde Senna, şeker ya da tatlandırıcı varsa onu aldığınız rafa geri  koyun. Çayın içinde kafein olup olmadığına bakın. Elbette alacağınız çayların için kahvede olduğundan çok daha az kafein bulunur ancak çok miktarda çay içiyorsanız  kahveyle eş değerde kafein almış olursunuz. Uykusuzluk çekmemek ya da huzursuzluk hissini ortadan kaldırmak için çayınızı daha az demleyebilirsiniz ya da sadece bitki çayı tüketebilirsiniz.

Çay içtiğiniz zaman sade çay içtiğinizden emin olun. Krema, süt, şeker ve bisküviler çay içme rutininizin bir parçası olmamalı. Ancak taze meyveler, sebze, tam tahıllı gıdalar ya da yemişleri bitki çayınızla beraber tüketebilirsiniz. Bunu bir seremoni haline getirin: Kullanmaktan keyif aldığınız bir fincan bulun, yanına sağlıklı atıştırmalıklarınızı hazırlayın ve yoğun temponuzun içinde küçük bir mola verin. Oturun ve çayınızın tadını çıkartın!