Diyet için en iyi ipuçları

Diyet için en iyi ipuçları nelerdir? Kahvaltı nasıl olmalı? Günde ne kadar su içmeliyim? Sorularının cevabı burada!

Diyet için en iyi ipuçları
Diyet için en iyi ipuçları

Tatil sona erdi ve eminim birçoğunuz yeni bir diyet arayışı içine girdi bile. Ben diyet kavramına tamamen karşıyım. Ben daima bol miktarda sağlıklı gıda, yani tonla sebze ve salata yenmesi gerektiğini savunuyorum. Eğer hala kitabımı almadıysanız, şimdi gidip almanın zamanı. Kitabın adı her şeyi anlatıyor zaten: “Hayalindeki Sen”. Kitabı alana kadar aşağıdaki bu her daim kullanabileceğiniz numaralardan faydalanabilir ve birkaç kilo fazlalığınızdan kurtulabilirsiniz.

Kahvaltı edin
Bedeninizin enerjiye ihtiyacı var. Ona gerekli enerjiyi iyi karbonhidratlar, protein ve vitaminler olarak vermelisiniz. Benim en sevdiğim kahvaltı tercihlerinin arasında müsli ve chia pudingi geliyor.

Bolca su için
Kahve ve çay tüketiminizi iki fincan ile sınırlayın. Her gün 2-3 litre arasında su içmelisiniz. Bir şişe su alın ve bu şişeyi gittiğiniz her yere götürün. Ofisteki masanıza koyun ve antrenman öncesinde, antrenman sırasında ve sonrasında su içmeyi ihmal etmeyin.

Çatal bıçağı Bırakın
Küçük lokmalar yiyin ve çatalınızı elinizden bırakın. Genellikle beyninize “doydum” sinyalinin gitmesi 15 dakika kadar sürebiliyor. Eğer yemeğinizi 5 dakika içinde yutarsanız, devasa bir porsiyon tüketmiş olmanıza rağmen hala bir süre boyunca açlık çekebilirsiniz.

Uzun Geceler
Her gün sekiz saat uyuyun. Uykunuzu alamadığınız zaman vücudunuz iştah açan gherin hormonu salgılar ve sonuç olarak kilo alırsınız. Gece uykusu sırasında vücuduz büyüme hormonu salgılayarak kas üretiminize yardımcı olur.

Derin Nefes Alın
Yüksek stres, kortizol hormonu salgılamanıza neden olur ve kortizol hormonu bel çevrenizdeki yağlanmayı artırarak şişmanlamanıza neden olur. Bu yüzden hoşunuza giden birkaç yoga egzersizi bularak derin nefesler almanızı öneriyorum. Elbette bu egzersizleri yaparken telefonunuzu kapatmayı unutmayın!

Kendinizin Aşçısı olun
Eğer yemeklerinizi restoranlarda yiyorsanız büyük ihtimalle sağlıksız besleniyorsunuz demektir. Öğle yemeğinizi önceden planlayın, pişirin ve bir kavanoz ile ofise götürün. Eğer yemek hazırlayacak vaktiniz yoksa yulaf ezmesini süt, taze meyve ve yemişlerle karıştırarak sağlıklı ve besleyici bir öğle yemeği hazırlayabilirsiniz.

Sebze Yiyin
Yeşil sebzelerin içinde bolca lif bulunur ve kalori bakımından düşük oldukları için istediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Sebze yemeği yapmanın pek çok harika yöntemi var. Bu yüzden kendinizi sıkıcı yeşil salatalarla ve buharda pişmiş sebzelerle sınırlandırmayın.

Acıkınca Yiyin
Acıkmadığınız zaman yemek yememelisiniz. Elbette açlık krizi geçirecek noktaya gelip kan şekerinizi dengelemek adına önünüze gelen her şeyi yiyecek hale gelmeyi de beklememelisiniz. Her zaman ofis çekmecenizde kuru meyve veya yemiş bulundurun.

Bir yemek Günlüğü tutun
Bazı insanlar bana bütün gün boyunca hiçbir şey yemediklerini söylüyor. Sonradan bir şeyler yediklerini hatırlıyorlar ancak bu yemeklerin hepsi iş yaparken ya da bir yerden bir yere giderken ayaküstü yedikleri şeyler oluyor. Bir not defterine yediklerinizin listesini tutmak, ne yediğinizi kontrol altına almak için harika bir yöntemdir.

Sağlıklı şeyler alın
Eğer dolabınızda sağlıksız gıdalar yoksa, doğru beslenmeniz kolaylaşır. Bu linkte http://squatgirl.com/tr/saglikli-yiyecek-listem/ gibi bir alışveriş listesiyle alışverişe çıkın ve açlık krizleriniz için birkaç muz dondurun. Bu linkteki http://squatgirl.com/tr/vicdan-azabi-cektirmeyen-dondurma/ sağlıklı dondurma tarifime bayılacaksınız.