Doris Hofer: Dövmelerim

Doris Hofer Dövmeler, vücudunuzu eşsiz kılmanın başka bir yoludur. Dövme yaptıran herkes; bunun ne kadar heyecan verici bir tecrübe olduğunu söyleyebilirim.

Doris Hofer: Dövmelerim
Doris Hofer: Dövmelerim

Dövmeler, vücudunuzu eşsiz kılmanın başka bir yoludur. Dövme yaptıran herkes; bunun ne kadar heyecan verici bir tecrübe olduğunu, dövmeyi yaptırır yaptırmaz insanın içinden hemen bir tane daha yaptırmak geldiğini ve yetenekli bir sanatçı bulmanın ne kadar zor bir şey olduğunu iyi bilir. Tatil yerinde hafif sarhoş olduktan sonra bir yunus dövmesi, yada yırtık pırtık bir kataloğun içinden seçtikleri tribal dövmeleri yaptıran insanları gerçekten anlamıyorum. Çok şükür ergenlik çağımdayken bir dövme yaptırmadım. O zamanlar sırtıma bir güneş dövmesi yaptırmayı düşünüyordum. Iyyy.

İlk dövmem için aklımda sofistike ve anlamlı bir şeyler vardı. Sonunda İncil’den bir alıntı olan “Ben sevdiğime aitim, sevdiğim de bana ait” cümlesinde karar kıldım. Victoria Beckham’dan ilham almıştım ama benim dövmemin eşsiz olmasını istiyordum. Bu yüzden Japon bir arkadaşımdan bu sözleri Japoncaya çevirmesini istedim. Arkadaşım bunun birebir tercüme etmesinin çok zor olduğunu, ama kendi tercümesinde cümlenin özünü yakaladığını ve bunun son derece anlamlı ve romantik olduğunu söyledi. Kesinlikle dövmemin Japonca olmasını istiyordum çünkü günün birinde bu ülkeyi gezmek için sabırsızlanıyordum.

Dövme yaptırmayı düşünen insanlara büyük düşünmelerini öneriyorum. Eğer ufak bir şey yaptıracak olursanız, dövmeniz uzaktan sanki beniniz varmış gibi görünür. Eğer vücudunuzun büyük bir bölümünü kaplayacak dövmelerken korkuyorsanız dövmeciniz ile oturup birlikte bir şeyler planlamalısınız. Daha sonra cesaretiniz yerine geldiği zaman üzerine ekleme yapabileceğiniz türden parçalar çizdirebilirsiniz mesela.

İnsanların yaptığı en büyük yanlışlardan birisi de, dövmeyi vücutlarına yaptırdıkları bölgeler. Ben kendi dövmemi belime yaptırdığım için ondan hiç sıkılmıyorum. Dövmeyi vücudunuzun önüne ve göz önünde bir yere yaptırırsanız birkaç yıl içinde ondan sıkılabilirsiniz.

Mükemmel bir dövme yapmak gerçek bir sanattır. Ben kendi dövmemi anavatanım olan İsviçre’de yaptırdığım için aradan yıllar geçmesine rağmen dövmem hala göz alıcı görünüyor. Arkadaşım kendi dövmesini başka bir yerde yaptırdı ve dövmesi daha ilk günden bulanık görünüyordu. O yüzden dövmecinizi seçmeden önce iyi bir araştırma yapmalısınız.

Acı konusuna gelecek olursak: Belimdeki dövmeyi 4.5 saatlik tek bir seansta ve ara vermeden yaptırdım. Bir trans haline geçtiğim için neredeyse uyuyakalıyordum. Sadece kaplanların kuyrukları yapılırken canım yandı çünkü tam kaburgalarımın üstüne geliyorlar ve vücudumda neredeyse hiç yağ yok.