Doğum sonrası vücudum

Doğum sonrası vücudum sadece 14 gün sonra düz karnıma tekrar kavuştum. Sen de yapabilirsin, kadınlar gereksiz çok korkuyor.

Doğum sonrası vücudum

Heidi Klum, doğum sonrasında Victoria’s Secret podyumuna tam beş hafta sonra çıktı. Hamile olduğum dönemde: “Eğer o yapabiliyorsa, bende yapabilirim” diye düşünüyordum. Hiçbir zaman onun yada bir başka ünlünün kısa bir sürede nasıl forma girdiği ile ilgili araştırmalar yapmadım. Ancak düzenli olarak spor yaparsam ve nefsime yenilmezsem doğru sonuçlar elde edebileceğimi düşünüyordum ve öyle de oldu.

Doğumdan 7 gün sonra:

Doğumdan 14 gün sonra:

Pek çok kadın bana hamilelik döneminde aşırı kilo almaktan korktuğunu söylüyor. Onlara bu korkularının yersiz olduğunu, spor ve sağlıklı beslenmeden vazgeçmedikleri sürece normal hayatlarına devam edip aşırı kilo almayacaklarını söylüyorum. Maalesef bazı şanssız kadınlar ilk üç aylık dönemde ve hatta doğuma kadar mide bulantısından mustarip olabiliyorlar. Böyle bir durumda insanın rutinine devam etmesinin neredeyse imkânsız olduğunu itiraf etmeliyim. Ancak doktorunuz onaylıyorsa ve vücudunuzu dinliyorsanız, sizin için doğru olan şeyi yapmaktan kendinizi alıkoymayın. Mesela ben, doğum yaptığım güne kadar spor salonuna gitmeye devam ettim. Tabii ki karnım büyümeye başladığı için spor programımda bir takım değişiklikler oldu. 8 aylık hamileyken mekik çekmek pek de mümkün olmuyor. Ancak vücudunuzun pek çok bölgesini sizi doğuma mükemmel bir şekilde hazırlayacak şekilde çalıştırmanız mümkün. Bunu bir maraton olarak düşünebilirsiniz; ne kadar fitseniz o kadar iyi. Tabi bu esnada pek çok eleştiriye maruz kaldım. Spor kulübünün bazı üyeleri bana bu gidişle bebeğimi kulüpte doğuracağımı söylüyordu. Kulüpteki antrenörlerin bazıları bir takım hareketleri yapmamamı söylüyordu ama onlara nedenini sorduğumda bana cevap veremiyorlardı.

Yukardaki fotoğrafta 39 hafta hamileyim ve bebek hariç hiç kilo almadım. Bence hamileyken kilo almanıza neden olacak en büyük nedenler şunlar:

SPORSUZ bir hamilelik öncesi. Hamilelik dönemi spora başlamak için en iyi zaman olmayabilir. Ancak sizi harika hissettirecek yoga ve pilates gibi orta şiddetteki egzersizleri yapabilirsiniz.

SAĞLIKSIZ BİR DİYET. Eğer hamilelik öncesinde ne yediğinize hiç dikkat etmediyseniz ve hamile kaldığınız dönemde bilgi bombardımanına tutulduğunuz için kafanız karıştıysa, her şeyi doğru yapacağım diye haddinden fazla yemeye başlamış olabilirsiniz. Aynı sebepten hamilelik döneminde kilo almayan, fakat emzirmeye başladığı vakit aşırı kilo alan kadınlar tanıyorum. Bu kadınların hepsi sütten kesileceklerini ve bebeklerini emziremeyeceklerinden korktukları için aşırı yemek yemeye başlamıştı. Şunu düşünün: İnekler ne yer? Çimen mi, çikolata mı?

ENDİŞE. Şimdiye kadar sadece siz ve eşiniz harika bir hayat sürüyordunuz ve her şey mükemmeldi. Ancak yolda olan bebeğin ilişkinizi ne şekilde etkileyeceğini merak etmeye başladınız. İyi bir anne olabilecek miyim? Vücudum doğumdan sonra eski haline gelecek mi? Doğum yapmak gerçekten de söyledikleri kadar acı veriyor mu? Bütün bu endişeler sizi sonunda teselliyi yemeklerde bulmaya iter.

ÜÇÜNCÜ ŞAHISLAR. Kocalar, anneler, kız kardeşler ve arkadaşlarınızın hepsi sizi “iki kişilik” yemeye zorlar. Sakın onları dinlemeyin! Son ana kadar fazladan kalori almanıza gerek yok. O zaman bile ihtiyacınız olan fazladan kalori bir dilim ekmekten fazla olmayacak.

Doğumdan sadece 14 gün sonra düz karnıma tekrar kavuştum. Tabi normal doğumumun hemen ardından hafif bir şekilde spor yapmaya başladım. Sezaryen doğum yaptırmamanın sayısız faydalarından birisi de buydu. Mekik çekerken bebeğimi ağırlık olarak kullanıyordum. İki haftanın ardından spor salonunda çalışmaya geri döndüm ve her zamankinden daha inceydim. Doğumun ardından kendime ödül olarak kişisel bir antrenör ile çalışmaya karar verdim ve her şey o zaman başladı…