Botox yaptırmadan önce bilmeniz gerekenler

Botox yaptırmadan önce bilmeniz gerekenler nelerdir? Ben çok açık söylüyorum, her 6 ayda bir Botoks yaptırıyorum. Senin bilmenin gerekenler şunlar.

Botox yaptırmadan önce bilmeniz gerekenler
Botox yaptırmadan önce bilmeniz gerekenler

1) Botox yaptırmak için kime güvenebilirim?
Bugünlerde piyasada bulunan herkes Botox yaptığını iddia ediyor. Size bu işlemi uygulayacak kişinin Botox konusunda tecrübeli bir doktor olduğundan emin olmalısınız. Size uygulama yapacak kişinin genellikle implant yapan bir diş hekimi ya da hafta sonu bu işin kursuna gitmiş bir hemşire olmasını istemezsiniz. Güvenilir bir klinik ya da hastane bulun ve buradaki dermatoloğun ya da plastik cerrahın adını öğrenin. Bu kişiyi Google’da araştırın ve sizden önce onunla çalışmış hastaların tecrübelerini okuyun.

2) Botox yaptırmanın riskleri ve yan etkileri nelerdir?
Botox yaptırdığınız zaman karşılaşabileceğiniz yan etkilerin bazıları göz kapağı düşüklüğü ve migren ağrıları olabilir. Bu yüzden doktorunuzun yüz kaslarının anatomisini iyi bilen birisi olması ve yanlış kaslara müdahale etmemesi çok önemli. Botox yaptırdıktan sonra bulanık görme şikayetiniz de olabilir.

3) Botox yaptırırken sizi neler bekler?
Prosedürün 15 dakika öncesinde bir hemşire uygulama yapılacak bölgelerinize krem sürerek uyuşturabilir. Lokal anestezi olmaksızın bile iğneler çok ince olduğu için işlem sırasında pek fazla bir şey hissetmezsiniz. Uygulama çok kısa süreceği için klinikten 5-10 dakika içinde çıkmış olursunuz.

4) Ağrı, şişkinlik ve morluk olacak mı?
Bugüne kadar hiç ağrı ya da şişkinlik gibi şikâyetlerim olmadı. Ancak birkaç kere morluk oldu. Bu morluklar çok çabuk geçiyor ve makyaj ile kolayca kapatılabiliyor. Uygulamanın ardından iğne yerlerini görebiliyorsunuz ancak siz klinikten çıkıp eve gidene kadar bu izler kaybolmuş oluyor.

5) Botox’un etkileri ne kadar sürüyor?
Botox’un tam manasıyla etkilerinin görülmesi için yaklaşık 10 gün geçmesi gerekebilir. Yaptırdığım Botox uygulamalarımdan etkisinin 1 ay içinde geçeni de oldu, 6 ay süreni de. Ancak genellikle 3 ila 6 ay arası kalıcı etki görmek mümkün.

6) Peki, hangi miktarda ve hangi bölgeme Botox yaptırmalıyım?
Yaşadığım en kötü tecrübelerimden birisini kaz ayaklarım için Botox yaptırdığımda yaşadım. O kadar korkunç görünüyordum ki evden dışarı çıkmak istemiyordum! Botox yaptırdığınızda yüz ifadeniz tamamen değişebiliyor. Birisinin sürekli kaşları havadaymış gibi size bakması ya da dudakları donmuş olduğu için doğru düzgün konuşamaması son derece komik olabiliyor. Nasıl bir etki yakalamak istediğinize iyi karar vermeli ve doktorunuzun tavsiyelerine kulak vermelisiniz. Şahsen ben sadece kaz ayaklarım (çünkü çok fazla gülüyorum) ve alnım (ağırlık antrenmanı yapıyorum) için uygulama yaptırıyorum. Doktorunuz ile konuşun ve sadece gerdirme etkisi yakalayacak kadar enjeksiyon yaptırın. Bu şekilde yüz ifadeniz değişmez.

7) Botox’dan kurtulmanın bir yolu var mı?
Bir keresinde doktorum bana fazla Botox enjekte ettiğinde beni Botox’dan kurtaracak sihirli bir çözüm için umutsuzca araştırma yaptım. Bu konu ile ilgili en sık verilen tavsiye şuydu: “Duruma alışmaya çalışın, çünkü birkaç ay içerisinde geçecek.” Neredeyse aklımı kaçırmak üzereydim. Kliniği aradığımda beni sakinleştirdiler ve radyo frekans tedavisi yapacaklarını söylediler. Neyse ki bu tedavi gerçekten de işe yaradı.

8) Botox’dan önce ve sonra neler yapmalısınız?
Yorucu egzersizler kan dolaşımını artırdığı için enjeksiyon yapılan bölgedeki Botox’un kaybolmasına neden olabilir. Bu sorun ile ilgili bilimsel bir çözüm henüz olmamasına rağmen, doktorlar Botox yaptırdıktan sonraki 24 saat içerisinde yorucu egzersiz yapmamanızı öneriyorlar. Doktorlar aynı nedenden ötürü başınızı öne eğerek ayakkabılarınızı bağlamamanız gerektiğini söylüyor. Bu yüzden Botox randevusuna gitmeden önce sıkı bir antrenman yapmayı ihmal etmeyin.

9) Peki, Squatgirl nereye gidiyor?
Ben arkadaşım Ulviyya’nın kliniğine gidiyorum. Her zaman son teknoloji ekipmanları kullanıyor ve kadrosunda Türkiye ve yurtdışından gelen en iyi doktorlar bulunuyor. Akatlar'da bulunan bu son teknoloji kliniğin adı ise Vip Med Klinik.