Leziz Erik Topları Tarifi

Sağlıklı leziz erik topları tarifini denediniz mi? Yulaflı pralinler soğuduğunda ve kahveyle servis edildiğinde tatlarının muhteşem olduğunu söylemeliyim.

Leziz Erik Topları Tarifi

Birkaç gün önce oğlum Noah ile evdeydik. Sevgili dostum Hasan (kendisi bununla birlikte bütün yazılarımın tercümesini yapıyor), eşi Gizem ve şirin bebekleri Peri ile ziyaretimize geleceklerdi. Noah ile akşam yemeği için gerekli alışverişimizi yaptık ve yemekleri pişirdik ama tatlıyı tamamen unuttuk! Hemen dolapları karıştırdım ve birbirine yakışacağını düşündüğüm malzemeleri bir araya getirdim. Malzemeleri birbirine yakıştırmak konusunda adını koyamadığım bir yatkınlığım var ve şimdiye kadar da oldukça başarılı işler çıkarttığımı düşünüyorum.

Tarifi denedikten sonra gönül rahatlığı ile size de tavsiye edebilirim çünkü çok güzel oldu. Yemeğin ardından televizyondaki reklamları andıran bir görüntü ile karşılaştık: Ev ahalisi, üzerinde ağzına kadar dolu koca bir pralin kasesi olan masanın etrafında toplanmış, kaseye uzanan insanların elleri birbirine karışıyor ve en sonunda kasenin içinde yalnızca pralinlerin sarılı olduğu beyaz kağıt parçaları kalıyor. Gerçekten nefisti.

İşte o gün dolabımdan çıkan malzemeler:
1.5 fincan yulaf ezmesi
1 fincan çifte kavrulmuş fındık
1 fincan kurutulmuş mürdüm eriği
1 yemek kaşığı keten tohumu
3 yemek kaşığı hindistancevizi yağı
1/2 fincan su

Yulaf ezmesini pişirme kağıdının üzerine serdim ve tepsiyle beraber önceden ısıttığım fırına verdim. Yulaf taneleri kahverengileşene kadar 10-15 dakika kadar bekledim ve fırından çıkarttım. Bu kısımdan sonra fırını kapattım çünkü bu tarif için başka malzemeyi fırınlamayacaktım. Fındıkları blenderdan geçirdim ve fırınlamış olduğum yulaf ezmesi ile birlikte ayrı bir kaba aldım. Genellikle yulafı da blenderdan geçiririm ancak bu sefer yapmadım. Malzemelerin geri kalanını da hep birlikte macun kıvamına gelene kadar blenderdan geçirdim.

Daha sonra malzemelerin hepsini karıştırdım ve bir hamur şeklinde yoğurmaya başladım. Yoğurduğum hamurun içinden de küçük toplar yaparak şekil verdim. İşte bu kadar. Tatlı vakti gelene kadar da bu topları buzdolabında beklettim. Yulaflı pralinler soğuduğunda ve kahveyle servis edildiğinde tatlarının muhteşem olduğunu söylemeliyim!

Afiyet olsun!