Çatlak izleri kalıcı mı?

Çatlaklar nasıl ve neden oluyor? Oluştuktan sonra ne tip tedavi uyulanmalı?

Çatlak izleri kalıcı mı?
Çatlak izleri kalıcı mı?

Hepimiz hızlı kilo alıp vermekten ötürü oluşan o çirkin çatlak izlerinden nefret ediyoruz. Kadınların %50-90 kadarı hamilelik sürecinde karın ve kalça bölgesinde çatlak problemi ile karşı karşıya kalıyor. Ancak bu pembemsi çatlak izlerinin oluşmasındaki tek etken hamilelik değil:

  • Aşırı hızlı kilo alıp vermek
  • Uzun süreli Kortikosteroid kullanımı
  • Ergenlik çağındaki ani büyüme evreleri
  • Özellikle bacak ve kol bölgesindeki ani adale büyümesi
  • Marfan sendromu ve Ehlers-Danlos gibi genetik problemler
  • Uzun süreli steroid kullanımı

Kolajen dokuyu yenilediği söylenen Tretinoin gibi pek çok cilt bakım ürünü piyasada dolaşıyor ancak maalesef bu ürünlerin çoğu işe yaramıyor ve fiyatları oldukça yüksek. Maalesef estetik cerrah ya da bir cildiye uzmanının yardımı olmadan çatlak izlerinden kurtulmak mümkün değil. Bu doktorların uyguladığı pek çok farklı tedavi çeşidi var:

Lazer Terapisi: Kontrollü bir şekilde cilde hasar verilerek kolajen ve elastin oluşumunu sağlamaya yarar.

Microdermabrasion: Cildin üst tabakasını kristaller yardımı ile ölü dokulardan arındırarak yerine cildin alt tabakasındaki canlı derinin gelmesini sağlayan bir yöntemdir ve sadece cildin dış tabakasını uyarır.

Eksimer Lazer: Çatlak izleri üzerinde melanin üretilmesini sağlayarak cildin üzerindeki ton farkını ortadan kaldırılmasına yarar.

Glikolik Asit: Doktorlar kontrollü bir şekilde kimyasal bir solüsyon yardımı ile cilde zarar vererek yeni deri oluşmasına yardımcı olur.

Maalesef bu yöntemlerin hiçbiri çatlak izlerini tamamen ortadan kaldırmakta etkili değildir. Neyse ki çatlak izleri zamanla daha az belirgin bir hale gelmektedir.  Ancak insanların büyük bir kısmı kaza sonucu oluşmuş yara izlerinden farklı olarak çatlak izlerinden utanç duyar. Onlardan utanmanıza hiç gerek yok! Anonim anneler tarafından kurulan LOVEYOURLINES (Çatlaklarınızı sevin) adında bir instagram hesabından, vücutlarını olduğu gibi seven annelerin fotoğraflarını görebilirsiniz. Bu hesaptaki fotoğrafların paylaşılmasının sebebi,  geçmişte ya da şu anda vücutları ile ilgili zorluk yaşamış ya da yaşayan kadınların paylaşımlarının başka insanlara motivasyon vermesi. Bu hesabın şu anda 28 bin takipçisi var ve buradan da anlayabileceğimiz gibi çatlak konusu insanların son derece önem verdiği bir konu.

Eğer henüz çatlak izleriniz yoksa, çatlak riskini minimuma indirmek için şöyle bir şey yapabilirsiniz: Kilonuzu kontrol altına almak için sürekli olarak sağlıklı beslenebilirsiniz. Cildinizin elastikliğini korumak için ona vücut losyonu (ya da kremi) ile düzenli olarak masaj yapabilirsiniz. Vücudunuzu içten nemlendirmeyi de unutmayın ve günde 2-3 litre su içmeye gayret edin.