Bu 6 Kuralı Takip Et ve Tüm Yıl Boyunca Egzersiz Yap!

Sadece 6 kurala uyarak tüm yıl boyunca egzersiz yapma alışkanlığı kazanabileceğini biliyor musun?

1. Uyandığınızda 10 Mekik yapın

Uyandığınızda 10 Mekik yapın
Uyandığınızda 10 Mekik yapın

Maalesef çoğumuz sabah ilk iş telefonlarımızı kontrol ediyoruz. Oysa hala yatakta yatarken kendinizi bir egzersizle güne başlamaya alıştırırsanız,inanın bana  gününüz daha en başından farklı bir yön alacaktır. Mesele egzersizlerle ilgili değil (mekik yerine şınav da yapabilirsiniz) kafa yapımızı bu yöne yönlendirmek ile ilgili: uyanır uyanmaz ilk düşünceleriniz güne fiziksel bir aktivite ile başlamak hakkında olursa bu gününüz için sağlıklı bir temel oluşturacaktır.

2. Egzersiz Kıyafetlerinizi Giyin

Egzersiz Kıyafetlerinizi Giyin
Egzersiz Kıyafetlerinizi Giyin

Yani yatakta egzersizi yaptınız ve kalkıyorsunuz. Hemen spor kıyafetlerinizi giydiğinizden emin olun! İş için evden ayrılmanız gerekiyorsa, antrenmanınızı hemen yapmanızı öneririm. Yoksa  büyük olasılıkla ya  toplantınız uzun sürecek, ya  iş arkadaşlarınızla bir etkinliğe katılmanız gerekecek veya hiçbir şey yapmaya haliniz kalmayacak kadar yorgun ve boş bir mideyle eve döneceksiniz. Eğer evden çalışıyorsanız, sabahları hemen spor kıyafetinizi giymelisiniz: Egzersizinizi günün ilerleyen saatlerinde yapacak olsanız bile, size sürekli olarak egzersiz yapmayı planladığınızı hatırlatacaktır. Şahsen ben çoğunlukla öğle yemeğinden sonra saat 15:00 civarında spor yapıyorum. Bir bankada çalışıyorsanız, ofiste tayt ve atlet giymeyeceğiniz aşikardır, o şartlar altında  rahatça yürümenizi ve hiç olmazsa merdivenlerden  inme çıkma şeklinde egzersiz yapmanıza olanak sağlayacak düz bir çift şık ayakkabıyı yanınızda bulundurabilirsiniz.

3. Eğlenceli Bir Egzersiz Videosu Seçin

Eğlenceli Bir Egzersiz Videosu Seçin
Eğlenceli Bir Egzersiz Videosu Seçin

Hepimiz insanız değil mi? Eğlenceli şeyler yapmayı seviyoruz ve eğlenceli olmayan şeyler yapmayı sevmiyoruz. Egzersiz yapmayı uzun vadeli bir alışkanlık olarak hayatınızda tutmak istiyorsanız, yapmaktan zevk aldığınız bir aktivite seçmeniz gerekir. Havuzun klorlu suyuna dayanamıyorsanız, yüzme sonrası alacağınız duşu ve evden yanınızda getirmeniz gereken tüm ürünleri düşünerek stresli hissediyorsanız yüzmeye gitmenin bir anlamı yoktur. Eğer grup  aktivitelerinden daha fazla hoşlanıyorsanız bir Zumba sınıfına göz atabilir ya da çocukluğunuzdan beri hep boks yapmayı hayal ettiyseniz, gidip kendinize bir dojo bulabilirsiniz. Kişisel olarak ben evde egzersiz yapmaktan zevk alıyorum çünkü ne zaman bir zaman aralığım olsa bunu hemen bir egzersizle değerlendirebiliyorum ve spor salonunda olduğu gibi etrafımda küçük konuşmalarla dikkatimi dağıtacak insanlar da olmuyor. Çoğunlukla vücut ağırlığı egzersizleri yapıyorum ama aynı zamanda değişim için direnç bantları, bir TRX veya ayak bileği ağırlıkları kullanmayı da seviyorum. Takipçilerim, videolarımdaki egzersizleri yaparken zamanın uçup gittiğini söylüyor çünkü ben egzersizleri yaparken sürekli onlarla konuşmaya devam ediyorum. Eğer tek başınıza spor yapmak istemezseniz birlikte yapmak için videolarımı deneyebilirsiniz.

4. Eşiniz, Arkadaşlarınız veya Komşularınızla Güçlerinizi Birleştirin

Eşiniz, Arkadaşlarınız veya Komşularınızla Güçlerinizi Birleştirin
Eşiniz, Arkadaşlarınız veya Komşularınızla Güçlerinizi Birleştirin

Özellikle hava güzel olduğunda, konuşmaktan hoşlandığınız biriyle tempolu bir yürüyüşe çıkmak harika olur. Bir arkadaşınızla bir sportif aktivite yaparken zamanın nasıl geçtiğini  gerçekten tamamen unutursunuz çünkü. Köpeğinizi yürüyüşe çıkarabilir veya komşunuzun dışarı çıkaramadığı köpeğini dışarı çıkarıp yürütmek için ödünç isteyebilirsiniz. Bu şekilde sadece spor yapmış olmakla kalmaz aynı zamanda da komşunuzun size minnettar kalmasını sağlamış olursunuz. Sevdiğiniz bir kişiyle egzersiz yapmasanız bile, sadece daha sağlıklı olmaya çalıştığınız gerçeğini paylaşmak bile sizi motive etmeye yardımcı olur. Ayrıca sosyal medya kanallarınızı kullanabilir ve onlar aracılığıyla  haberlerinizi duyurabilir,  antrenmanlarınızı veya hazırladığınız renkli vejetaryen tabaklarınızı paylaşabilirsiniz. Beğeniler ve yorumlar kesinlikle sizi yolculuğunuza devam etme konusunda  teşvik edecektir.

5. Başarınızı Takip Edin

Başarınızı Takip Edin
Başarınızı Takip Edin

Özellikle kadınlar başkalarına karşı çok yumuşak ama kendilerine karşı neredeyse acımasızdırlar: Kazanımlarını  kabul etmezler ve kesinlikle onları kutlamazlar. Bunu  değiştirmelisiniz ve bunu yapmanın en önemli adımı, başarınızı ölçebileceğiniz bir sistem kurmaktır.  Bu yüzden egzersiz yapmaya başladığınız ilk haftalarda her hafta fotoğraf çekmenizi öneriyorum (bunu daha sonraları spor yapmayı ilerlettikçe iki haftada bir veya ayda bir yapabilirsiniz). Sürekli egzersiz yapmaya  başladığınızda fit olmaya o kadar alışırsınız ki, egzersiz yapmadan önce nasıl göründüğünüzü unutmaya başlarsınız. Geriye bakmak ve dönüşümü tam anlamıyla görmek harika bir duygudur. Dönüşüm sürecinizi belgelemek hem kendiniz hem de başkaları için motive edicidir, bu nedenle bol miktarda fotoğraf çekin ve mümkünse her zaman aynı kıyafet ve açı ile çekmeye çalışın ki değişimi daha da belirgin halde görme olanağınız olsun.

6. Kendinizi Ödüllendirin

Kendinizi Ödüllendirin
Kendinizi Ödüllendirin

Ben hediye vermeyi çok seven ama nadiren kendine hediye alan insanlardan biriyim. Sanırım bu durum boşanmış bir anne olduktan sonra daha da kötüye gitti ama bu çok yanlış bir davranış şekli! Kendimizi zaman zaman ödüllendirmeliyiz. Bu illa çok para harcamak zorunda olduğumuz anlamına gelmiyor aksine,  sadece küçük ya da büyük kendimizi gerçekten sevdiğimiz bir şeyle ödüllendirmemiz anlamına geliyor. Bir arkadaşınızın önerdiği bir kitap, yatak odası için bir mum seti, yeni bir parfüm, yazmayı daha keyifli hale getiren bir kalem, yeni bir çift küpe veya daha fazla ayakkabı - kalbinizi neşeyle zıplatan herhangi bir  şey. Kendine iyi davranacağına söz verin,anlaştık mı?