Çatlak izleri için ev yapımı çözümler

Çatlak izleri için ev yapımı çözümlere ve çatlaklara karşı evde neler yapılabileceğiniz sonuçlara odaklanıyoruz.

Çatlak izleri için ev yapımı çözümler

Takipçilerim arasında yaptığım bir ankete göre, çatlak izleri pek çok kadın için önemli bir konu. Bazı kadınlar mevcut çatlaklarıyla nasıl başa çıkabileceğini merak ederken, bazıları da çatlak izlerinden nasıl korunabileceğini merak ediyor. Bu pembe izlerin vücudumuzda neden oluştuklarıyla ilgili birkaç sene önce bir yazı kaleme almıştım. Hala güncelliğini koruyan bu yazımda, cildiye uzmanlarından estetik cerrahiye uzanan bir skaladaki seçeneklerinizi de listelemiştim. İşte o yazı burada.

Ancak bu yazımda çatlaklara karşı evde neler yapılabileceğine odaklanmak istiyorum. Çatlak izlerini lazer, iğne ya da mikrodermabrazyon yöntemlerinin %100 ortadan kaldırmasının mümkün olmadığı gibi, evde geliştireceğimiz bu metotların da %100 etkili olması mümkün değil. AMA, bu merhemi birkaç ay boyunca düzenli olarak çatlaklarınıza uygulayacak olursanız, izlerin büyük ölçüde silindiğini göreceksiniz.

Evde hazırlayacağımız bu tedavinin iki aşaması olacak. İlk aşamada doğal bir mikrodermabrazyon yöntemi ile çatlakların olduğu bölgedeki derinin dökülmesini ve yenilenmesini sağlayacağız. Limon suyunu bu tarife eklememin nedeni çatlakların rengini açacak olması. İyi bir masajla da hindistancevizi yağının cildiniz tarafından iyice emilmesini sağlayabilirsiniz. Büyük ihtimalle evinizde hali hazırda bulunan bu üç malzemeyi karıştırarak tedaviye başlayabilirsiniz.

BİRİNCİ ADIM

1 çay bardağı toz şeker

1/4 çay bardağı hindistancevizi yağı

Yarım limon suyu

Şeker ve hindistancevizi yağını ıslak kum kıvamına gelene kadar birbiri ile karıştırın. Daha sonra limon suyunu bu karışıma ekleyin ve vücudunuzda çatlak izleri bulunan yerlerinize sürün. Haftada birkaç gün duşa girdiğinizde bu işlemi yapabilirsiniz. Uygulamayı her yaptığınızda 8-10 dakika arasında cildinize masaj yaparak sürmelisiniz ancak bunu son derece nazik bir şekilde cildinize zarar vermeden yapın.

İKİNCİ ADIM

Bir yemek kaşığı kakao yağı

Bir adet E vitamini kapsülü

Kakao yağını ve E vitaminini karıştırdıktan sonra cildinize 8-10 dakika arasında uygulayın. Bu işlemlerin uzun sürdüğünü biliyorum ancak çatlaklarınızdan ancak disiplin ve istikrarla kurtulabilirsiniz.

Çatlak izlerini yok etmeye çalışmaktan daha da önemli olan şey yeni çatlakların oluşmasına engel olmaktır. Çatlaklardan korunmak için şu listeyi uygulayabilirsiniz:

  1. Düzenli olarak egzersiz yapın ve kilonuzu kontrol altında tutun. Aşırı hızlı kilo verdiren diyetlerden uzak durun.
  2. Dengeli ve besin değeri yüksek bir beslenme planı yapın. C ve E vitaminleri vücudunuzun daha fazla kolajen ve elastin üretmesini sağlar. Bu vitaminleri en fazla yabanmersini, çilek, havuç, ıspanak, taze fasulye, zeytin, badem, avokado, ayçiçeği ve kabak çekirdeğinde bulabilirsiniz.
  3. Gün boyunca bol bol su içerseniz cildiniz elastikiyetini koruyacaktır. Her gün 2 litre su içtiğinizden emin olun.
  4. Krem kullanımı çatlak oluşumunu engelleyebilir. Hamileyken Palmers’ Kakao Yağı Vücut Losyonu’nu kullanmıştım ve bu ürün cildimi başka hiçbir ürünün nemlendirmediği kadar fazla nemlendirdi. O günden beri hiç çatlak sorunu yaşamadım ancak denemek isterseniz Palmers’ın karın bölgesinde oluşan çatlaklara karşı çıkarttığı bir vücut losyonu olduğunu biliyorum. Türkiye’deki internet mağazalarından sipariş verebilirsiniz.

Çatlak izleri her yaştaki insanda oluşabilir. Ergenler ve hamileler diğer insanlara göre çatlak izlerinin daha sık görülebileceği gruptandır, çünkü bu insanların ciltleri çok kısa zamanda fazlası ile gerilebilir. Pek çok insan yazları plaja gitme zamanı geldiğinde çatlaklarından şikayet etmeye başlar çünkü bu durumdan utanırlar. Bence insanın çatlaklarından utanması için hiçbir neden yok. Çatlaklar, küçük bir insanın büyüme yolunda oluşan ve ona hayat veren izlerdir. Bununla gurur duymalısınız.

Çatlaklar kesinlikle özgüveninizi ya da kişiliğinizi etkilememeli. Çatlaklar bizim hikayemizin birer parçası ve onlar da her şey gibi zamanla silinip gidiyor. Ev yapımı merhemlerimiz bu süreci elbette ki hızlandırabilir. Hadi şimdi gidip mutfak dolabınızdan toz şekeri çıkartın.

Not: Eğer bu yöntem işinize yaramazsa Vicks Vapo Rub kullanmayı deneyebilirsiniz. Hani üşüttüğünüz zaman göğsümüze sürdüğümüz şu mentollü krem var ya. Forumlardaki bazı kadınlar bunun işe yaradığına yemin ediyorlar.