Squat ne işe yarar?

Squat ne işe yarar? Sıkı bir kalça ve bacaklar istiyorsanız zaten squat şart. Ama tek bir hareketler de tüm vücudunuzu çalıştırıyorsunuz.

Squat ne işe yarar?

Pek çok kadın, kalçalarını beğenmiyor. Hepsi de kalçalarının daha sıkı ve yuvarlak olmasını istiyorlar ve bir şekilde squat yapmaları gerektiğini duymuşlar. Ancak hepsi başlamadan önce şu sorunun cevabını merak ediyor: Squat yapmak gerçekten benim istediğim sonuçları verir mi? Her gün ne kadar squat yapmalıyım? Sonuçlarını ne zaman görürüm?

Öncelikle ilk sorunun cevabını vereyim: Evet, squat yapmak yumuşak bacaklarınıza ve sallanan kalçalarınıza iyi gelecek yegane harekettir.

Biliyorum, çoğunuz squat yapmanın bacakları kalınlaştırıp kalınlaştırmadığını sormak istiyorsunuz. Bu sorunun detaylı cevabını buradan okuyabilirsiniz. Ancak konuyu özetlemem gerekirse: Hayır kuzum, squat yapmak bacaklarınızı kalınlaştırmaz. Bacaklarınızı kalınlaştıran şeyler pizza, makarna, ekmek ve kurabiye gibi şeyler.

İki şeyi birbirinden ayırmalısınız: Eğer ince bacaklara kavuşmak istiyorsanız beslenmenize dikkat etmelisiniz ve yağ yakmak için kardiyo yapmalısınız. Biçimli bacaklara kavuşmak istiyorsanız da squat yapmalısınız.

Peki squat yapmanın o hayalini kurduğunuz popoya kavuşmanızda nasıl bir katkısı var? Şöyleki squat yapmak, quadriceps, hamstring, popo, baldır, bel ve merkezi kaslarınızı (hele ki ön squat yapıyorsanız!) aynı anda çalıştıran müthiş bir fonksiyonel egzersizdir.

Benim kalçam squat yaptığım için çok değişti. Zaten bu egzersize olan saygımdan kendime Squatgirl adını seçtim. Hareketi doğru yaptığımdan emin olana kadar bu egzersizi ağırlıksız olarak yaptım. Ancak hareketi barla yapmaya başladığım anda her şey çok daha eğlenceli bir hal aldı. Eskiden daha yüksek ağırlıklarla squat yapıyordum fakat 90 derecelik bir açıyla hareketi yapmak istediğim için 60 kilo ağırlığın (barbell dahil) benim için yeterli olduğu kanısındayım. Squat’a otururken ve kendimi topuklarımdan yukarı iterken bütün kaslarımın hareket ettiğini hissediyorum. Bu mükemmel hisse bayılıyorum.

Eğer daha önce hiç squat yapmadıysanız lnasıl squat yapacağınızı burada öğrenebilirsiniz. Öncelikle 3 set 12 tekrarla başlayın ve bunu 3 set 60 tekrara kadar yükseltin. Egzersizi doğru bir açıyla yaptığınızdan emin olmak için sandalye numarasını kullanabilirsiniz.

Elbette hayalini kurduğunuz popoya ne zaman kavuşacağınızı merak ediyorsunuz. Bu sorunuzun kısa cevabı ise: bir ay. Şimdi kalkın ve squat yapmaya başlayın çünkü “popo” ile “seksi popo” arasındaki farkı belirleyen tek egzersiz squattır!