Sağlıklı Ahududulu Cheescake Tarifi

Sağlıklı ahududulu Cheesecake Tarifi. Cheesecake gayet ağır bir tatlı olabilir ama bu tarif hiç öyle değil. Şeker de hiç yok, tatlandırmak için sırf meyve kullanıyoruz.

Sağlıklı Ahududulu Cheescake Tarifi
Sağlıklı ahududulu Cheesecake

eçen gün sevgili arkadaşım Ulviyya bana son derece ciddi bir şekilde “Bu cheesecake’in tarifini alana kadar hiçbir yere gitmiyorum!” dedi. Geçenlerde yediğimiz bir akşam yemeğinde bana tarifi sorduğunda yakın bir zamanda tarifini paylaşacağımı söylemiştim. Fakat o gün karşıma geçmiş, elinde not defteri ve kalemle gözümün içine bakarak ona tarifi vermemi bekliyordu.

Sevgili arkadaşıma tarifi vermemin vaktinin geldiğini anladım ve iyi ki de o gün tarifi benden almış çünkü ben bu satırları ancak onunla konuşmamızın üzerinden birkaç ay geçtikten sonra yazmaya başladım. Bu cheesecake, pişirdiklerimin en iyisi. O kadar lezzetli, o kadar zengin, kremamsı, sulu, taze ve çikolatalı ki… Tek kelimeyle M Ü K E M M E L. Elbette ki en iyi güzel tarafı: Sağlıklı.

Öyle ise kendinizi ya da sevdiklerinizi şımartmak istiyorsanız mutfağın yolunu tutup pişirmeye başlayın. Söz veriyorum çok vaktinizi almayacak.

İşte ihtiyacınız olan malzemeler:

TABAN:

2 fincan yulaf kepeği

2 fincan çekilmiş badem

8 Kudüs hurması

3 organik muz

4 yemek kaşığı fıstık ezmesi

1 çay kaşığı tarçın

DOLGU:

600gr diyet labne

2 fincan diyet yoğurt

4 serbest dolaşan tavuk yumurtası

200 gr çikolatalı whey protein tozu

KAPMALA:

60gr bitter çikolata

1 fincan ahududu

1 fincan yabanmersini

TARİF:

Fırını 200°C ısıtın ve tepsiyi pişirme kağıdı ile kaplayın. Yulaf kepeği ve bademleri eşit bir şekilde tepsinin üzerine yayın ve altın-kahverengi bir renk alana kadar pişirin.

Muzları ve kudüs hurmalarını (en büyük cins hurmalar) bir çatal yardımı ile ezin ve taban için gerekli olan bütün malzemelerle birleştirin. Daha sonra elde ettiğiniz taban karışımını kenarlarında pişirme kağıdı kaplanmış kelepçeli kek kalıbının 2/3’üne yayın.

Dolgu malzemesi için bir mikser yardımı ile labne, yoğurt, yumurta sarısı ve çikolatalı protein tozunu krema kıvamına gelene kadar karıştırın. Yumurta beyazını ayrı bir kasede iyice çırpın ve yumurta beyazlarını da mikserdeki karışıma ekleyin.

Dolguyu dikkatli bir şekilde cheesecake tabanına yayın ve önceden ısıtmış olduğunuz fırına verin. Cheesecake’in üstü altın kahverengi bir renk alana kadar yaklaşık 50-60 dakika kadar pişirin. Daha sonra soğuması için keki tel bir rafın üzerine alın.

Kekin kaplamasına başlamadan önce soğuduğundan emin olun. Çikolatayı eritip kekin üzerine sürün ve yıkamış olduğunuz ahududu ve yabanmersinlerini ekleyin.

Afiyet olsun! Gerçekten çok kıskandım. Keşke ben de bir dilim yemek için orada olabilseydim :)