Buda Kaselerine bayılıyorum

En sevdiğin yiyeceklerini buzdolabındaki kalan yemekleriyle birleştirirsen büyük ihtimalle bir Buda kasesi çıkar.

Buda Kaselerine bayılıyorum

Buda kasesi kulağa çok komik geliyor, değil mi? Bu kaseler isimlerini ağzına kadar doldurulan kaselerden alıyor. O kadar fazla malzeme koyuluyor ki kasenin tepesi en sonunda Buda’nın göbeği gibi şişik ve yuvarlak oluyor. Benim aklıma koca göbek denince pek çok farklı isim geliyor ama Buda da kulağa oldukça hoş geliyor. Bu kaseleri hazırlamak son derece kolay çünkü buzdolabınızda ne varsa bu kasenin içine dolduruyorsunuz. Dikkat etmeniz gereken tek şey kasenizin içinde bolca çiğ sebze ve kinoa ve kahverengi pirinç gibi tam tahılların ağırlıkta olması. Tat vermesi bakımından kasenizi çeşitli tohumlar, yemişler veya yoğurt ile süsleyebilirsiniz.
İşte kendi kasemi hazırladığım malzemeler: Chili soslu fırınlamış tatlı patates, göbek salata, salatalık, kinoa, avokado ve yumurta.
İşte malzeme listeniz:

2 büyük tatlı patates
biraz göbek salata
1/2 avokado
1 küçük salatalık
1 organik yumurta
1/3 fincan kinoa
1/2 chili biberi
1/4 fincan ceviz
1 rendelenmiş portakal kabuğu
1 yemek kaşığı taze nane
4 yemek kaşığı zeytinyağı
2 yemek kaşığı sirke
1 çağ kaşığı kimyon
tuz ve karabiber

İlk olarak fırını 200 dereceye getirdim. Daha sonra kabuklarını soyduğum tatlı patatesleri küçük küpler halinde kestim. Onları pişirme kağıdının içine yaydım ve üzerlerine bir yemek kaşığı ile biraz yağ sürdüm. 30 dakikalığına fırına vermeden önce cevizleri de pişirme kağıdının üzerine yaydım.
Bu kaseyi hazırlarken biraz fazladan kinoa pişirdim çünkü daha sonra başka bir yemekte kullanmak adına dolapta hazır kinoam olsun istedim. Kinoa hazırlarken su oranınınız 1’e 3. Yani 1/3 fincan kinoa için 1 fincan suya ihtiyacınız var. Kinoayı suda haşladım ve lezzetini vermesi için çok az tuz koydum. Patatesler fırında olurken yumurtaları da pişirdim.

İşim bittiğinde portakal kabuğunu rendeledim ve nane yapraklarını doğradıktan sonra zeytinyağı, sirke, kimyon, biraz tuz ve karabiber ile karıştırarak salata sosumu hazırladım. Göbek salatayı yıkadıktan sonra salatalıkları ve avokadoyu da doğradım.
Bu tarifi hazırlamak 45 dakika sürdü çünkü tatlı patateslerin pişmesi için 30 dakika beklemem gerekti. Bu Buda Kasesi’ni hazırladığınıza kesinlikle değecek çünkü tadına bayılacaksınız. Ayrıca bütün o patates salatasını bu kase için kullanmanıza gerek olmadığı için daha sonra kullanabileceğiniz ekstra bir öğününüz olmuş olacak.