İp atlamak: Spor salonunu boş verin!

İp atlamak: Spor salonunu boş verin! İp atlamak spor öncesi ısınmak için süper bir seçenek bir de kalori yakmak istiyorsanız tam aradınız şey.

İp atlamak: Spor salonunu boş verin!
İp atlamak: Spor salonunu boş verin!

Spor salonunda antrenman yapmayı sevmiyor musunuz? Yapmayın! Onun yerine evde ip atlayarak dakikada 10 kalori yakabilirsiniz. Üstelik bu şekilde bacaklarınızı, poponuzu, omuzlarınızı, gövdenizi ve kollarınızı çalıştırmış olacaksınız.

DOĞRU TEKNİK

En doğru şekilde ip atlamak için yalnızca ipin ayaklarınızın altından geçebileceği kadar bir mesafe vererek zıplamalısınız. Bunun için de yerden 2-3 santim yükselmeniz yeterli. Doğru ayakkabıları giydiğinizden emin olun ve zıpladıktan sonra yere inerken ayağınızın ön tarafı ile yere basın. İpi çevirirken dirseklerinizin vücudunuza yakın olması lazım. İp çevirme hareketinin dirsek veya kollarınızdan değil, bileklerinizden gelmesi gerekiyor. Kendinize uygun ipi seçmek için ipi bir ayağınızın altına alın ve tutma yerlerinden her iki elinizle kaldırın. Doğru boyuttaki bir ipi bu şekilde tutarken ellerinizin koltuk altlarınızı geçmemesi gerekir.

KALORİ YAKTIRIR

İp atlamak kalori yakmak için son derece etkili bir yoldur ve vücudundaki yağ oranını düşürmek isteyenler için son derece ideal bir egzersizdir. Düzenli bir ip atlama antrenmanı, sağlıklı bir beslenme planı ile birlikte uygulandığında kilo vermenizi sağlar. 500gram yağın içinde yaklaşık olarak 3.500 kalori bulunur. Yani 500 gram yağ yakmak istiyorsanız, tükettiğiniz kalori miktarından 3.500 kalori daha fazla yakmanız gerekiyor. İp atlarken yakacağınız kalori miktarı, ipi hangi hızla atladığınıza ve mevcut kilonuza göre değişkenlik gösterir. Kilolu insanlar, daha düşük kilolu insanlara göre aynı yoğunluktaki egzersizi bitirebilmek için daha fazla çaba gösterirler ve bu şekilde aynı antrenmanı yapan düşük kilolu insanlara göre daha fazla kalori yakarlar. Ancak genel olarak bir dakikalık ip atlama antrenmanı ile dakikada 10 kalori yaktığınızı söyleyebiliriz. Eğer her gün 2 kez 10 dakikalık ip antrenmanı yaparsanız günde fazladan 200 kalori yakmış olursunuz.

AVANTAJI ÇOKTUR

İple antrenman yapmanızın başka pek çok avantajı vardır. Hem evde hem de dışarıda antrenman yapmaya son derece uygundur mesela. Dışarıda kovadan boşanırcasına yağmur yağıyor diyelim. Olsun, oturma odanızda ip atlayarak kalori yakabilirsiniz. Bunun yanında hem kardiyo hem de kuvvet antrenmanı yaptıran bir alet olarak atlama ipi son derece ucuzdur. Üstelik laptop çantası dahil her türlü çantanıza kolaylıkla sığar!

NASIL ANTRENMAN YAPMALI?

İp atlamayı ısınmak için kullanabilirsiniz. 2 ila 3 dakika ip atladıktan sonra antrenman yapmaya hazır hale gelirsiniz. Eğer amacınız kilo vermekse interval antrenmanı yapmalısınız: 30 saniye en üst zorluk seviyesinde ip atlayıp 1 dakika normal tempo ile atlayın ve bu döngüyü tekrar edin. İnterval antrenmanları ile normal antrenmanlara oranla çok daha kısa sürede sonuç alırsınız.