Emekleme döneminde Spora başlayın!

Emekleme döneminde Spora başlayın! Çocuklarınızı ne kadar erken hareket etmeye alışırsanız o kadar iyi. Tabii onlara uygun egzersizler olmalı.

Emekleme döneminde Spora başlayın!
Emekleme döneminde Spora başlayın!

Geçen Pazar günü Zoe ve Noah ile birlikte bir fitness kulübine gittim. Necmiye ile jimnastik derslerini yaparlarken ben de aşağıda biraz kardiyo yaptım. Onları almak için gittiğimde eve dönmek istemediler. Noah Pilates stüdyosunu işaret ederek “Annecim, orada biraz oynayabilir miyiz?” diye sordu.

Harika vakit geçirdik! Çocuklara yapacakları hareketleri göstermeden önce kendilerinin nasıl tepkiler vereceklerini merak ettiğim için durdum. Noah girişin hemen yakınına asılı olan TRX’den oldukça etkilenmiş gibiydi. Dengesini şöyle bir kontrol ettikten sonra TRX’e tırmanmak yerine sallanmaya karar verdi. Çok geçmeden küçük Tarzan, bütün hünerlerini sergilemeye başladı!

Zoe’ye bosuya oturmak isteyip istemediğini sordum. Yarım daire şeklindeki bu topu çok sevdi ve hemen dengesini buldu. Ona harika bir iş çıkardığını ve gövde kaslarının çok güçlü olduğunu söyledim. Çok gurur duydu ve motive oldu.

Çocuklarım için spor demek oyun demek. Onlar televizyon izlemek yerine trambolinde zıplamayı ya da ip atlamayı tercih ediyorlar!

Aktif çocukların sahip oldukları avantajlar saymakla bitmiyor. Araştırmalara göre spor yapan çocukların fizikleri kadar psikolojileri de olumlu etkileniyor. Stres seviyeleri azaldığı gibi özgüvenleri de yerine geliyor. Spor yapmak çocukları problem çözme konusunda geliştiriyor ve onlara disiplin, başkalarına saygı duymak gibi önemli kavramları aşılıyor. Spor yapan çocuklar liderlik yapmak konusunda ve kendilerine bir hedef seçip o yolda yürümek konusunda çok daha rahat oluyorlar. Bütün bu saydığımız özellikler hayat için çok gerekli ve karşılarına çıkacak sorunlarda onlara yardımcı olacak şeyler.

Çocuklar hangi yaşta spora başlamalı? Emeklemeye başladıkları anda vakit gelmiştir. Emekleme döneminde olan çocuğunuzu önüne bir top atarak ya da oynamak istediği arabaya doğru emeklemesini sağlayarak motive edebilirsiniz. Çocuğunuzu karnınıza koyarak mekik çekin ve her doğrulduğunuzda ona “Merhaba!” diyin. 5 yaşından küçük çocuklar bir takım temel motor aktiviteler ve keşifler yapmalıdır. Sürekli olarak hareket ettiklerinden ve eğlendiklerinden emin olun. Okul çağına gelen çocukların ilgi alanlarını ve yeteneklerini keşfetmeye çalışın. Onlara pek çok ilgi alanı sunun ve kendi seçimlerini yapmalarına izin verin. Bir çocuk kendi yapmak istediği sporu kendisi seçtiği zaman başarı ve motivasyon oranı çok daha yüksek olur. Bir taraftan da çocuğunuzun rekabet kavramı ile sağlıklı bir ilişkisi olmasını sağlamalısınız. Size Zoe’den bir örnek vereyim: “Kazanmak önemli değil. Önemli olan şey eğlenebilmek!”