Baldırları inceltme Teknikleri

Baldırları inceltme teknikleri ile baldırlarınızın kalın olmasını sebepleri anlatıyorum ve size evde yapabileceğiniz inceltme hareketleri gösteriyorum.

Baldırları inceltme Teknikleri
Baldırları inceltme Teknikleri

Baldırlarınızın çok mu kalın olduğunu düşünüyorsunuz? Öncelikle bunun nedenini bir düşünelim. Aşağıdaki şıklardan birisini seçin:

A) Esasında baldırlarım o kadar da kalın sayılmaz ama ben daha da zayıflamak istiyorum ve işe baldırlarımdan başlamak istiyorum.

B) Birkaç gün ipin ucunu fazla kaçırdım ve baldırlarımın iki katı büyüdüğünü düşünüyorum!

C) Baldırlarım son derece yağlı ve mümkün olan en kısa zamanda bu yağ tabakasından kurtulmak istiyorum.

D) Baldırlarım aşırı kaslı ve hoşuma gitmiyor.

Eğer A şıkkını seçtiyseniz…

Bölgesel yağ yakımı diye bir şey maalesef yok. Vücudunuza göğüslerinizdeki yağlara dokunmadan yüzünüz, baldırlarınız ve göbeğinizdeki yağları yakmasını söyleyemezsiniz. Ancak sağlıklı bir beslenme ile yediğinizden fazla oranda kalori tüketecek olursanız, yağ yüzdeniz düşer ve sonunda baldırlarınız da incelir. Bolca mevsimsel meyve sebzeleri tüketin. Chia tohumları ile çeşitli yemekler yapın ve bitkisel çayların güzelliğini keşfedin. Spor ayakkabılarınızı giyin ve kendinizi evden dışarı atın. Haftanın 3-5 günü 50 dakikalık yürüyüşler yapın.

Eğer B şıkkını seçtiyseniz…

Paniklemeyin çünkü vücudunuz çok miktarda su tutuyor. Bir süre boyunca tatlıdan ve fast fooddan uzak durun. Az miktarda tuz kullanmaya gayret edin ve yemeklerinize bol miktarda taze ot ekleyin. Bolca su için ve vücudunuzdaki toksinlerden arınarak su fazlanızı atın. Eğer yeteri kadar su içmezseniz vücudunuz panikler ve su tutmaya başlar. Bu da ödem ve şişliğe neden olur. Bir hafta sonra baldırlarınızın eski haline döndüğünü göreceksiniz.

Eğer C şıkkını seçtiyseniz…

A şıkkıyla benzer şekilde sizin de yediğinizden daha fazla kalori yakmanız gerekiyor. Uzun yürüyüşler yapmalısınız ve dik yokuşlardan ve merdivenlerden uzak durmalısınız. İp atlamak, evde ısınmak ve kalori yakmak için harika bir araç olmasına rağmen baldırlarınızın büyümesine neden olur ve bu yüzden ip atlamamalısınız. Düşük dirençlerde eliptik veya bisiklete binebilirsiniz. Yüzmeyi de baldırlarınızın incelmesini sağlayabilecek bir kardiyovasküler egzersiz olarak yapabilirsiniz. Egzersiz yapmaya devam edin ve beslenmenize dikkat edin: Şekeri, tuzu ve doymuş yağları hayatınızdan çıkartın. Yulaf, kinoa, kahverengi pirinç gibi yararlı karbonhidratları tercih edin ve sebzeleri beslenmenizin merkezine alın. Her ana öğünde 30 gram protein yediğinizden emin olun çünkü ancak bu şekilde kas yaparak yağ fazlalıklarınızı eritebilirsiniz. Yumurta, deniz balığı, yağsız kırmızı et, mercimek ve diyet yoğurtta bol miktarda protein bulunur.

Eğer D şıkkını seçtiyseniz…

Adım atarken ayağınızın tamamıyla yere basmaya çalışın. Bu, baldırlarınızı inceltmenin en kolay yoludur. Acaba çok sık mı topuklu ayakkabı giyiyorsunuz? Eğer durum böyle ise derhal düz tabanlı ayakkabılara geçmelisiniz çünkü vücut ağırlığınızın hepsini parmak uçlarına almak, baldırlarınızın büyümesine neden olur. Belki de topuklu ayakkabı giymediğiniz zamanlarda da parmak ucunda yürüdüğünüz için baldırlarınız büyüktür? Adım atarken önce topuğunuzla, sonra da ayağınızın ayasıyla yere temas ettiğinizden emin olun. Squat yaparken ayak parmaklarınızı yerden kaldırmaya çalışın ve kendinizi yukarı kaldırırken topuklarınızdan güç alın.

Her dört şıkkın da işine yarayacak esneme hareketleri hazırladım. Bu hareketler baldır kaslarınızın uzamasını ve daha ince görünmesini sağlayacak.

Bir yoga matının üzerine uzanın ve bacaklarınızı birleştirerek ayak parmaklarınıza dokunmaya çalışın. Baldırlarınızda hafif bir yanma hissedene kadar ayak parmaklarınızı kendinize doğru çekin. Bu pozisyonda 15 saniye bekleyin ve hareketi üç kere tekrarlayın.

Yüzüstü yere yatın. Elleriniz omuzlarınızın altında olsun ve bacaklarınızı geriye doğru uzatın. Şimdi kendinizi yerden kaldırın, kalçalarınız yukarı kalktıkça ağırlığınızın topuklarınıza doğru gelmesini sağlayın. Boynunuz gevşek bir şekilde olsun. Kafanız kollarınızın arasında olmalı ve topuklarınız mümkün olduğunca yerle temas etmeli. Bu pozisyonda 15-30 saniye arası bekleyin ve hareketi üç kere daha tekrarlayın.

Bir duvara dirseklerinizi dayayın ve sol bacağınızı arkaya doğru atarak esnetin. Şimdi öndeki dizinizi bükmeye başlayın topuklarınızı yerden kaldırmamaya çalışın. Bu pozisyonda 15 saniye durduktan sonra ayak değiştirin ve hareketi her bir bacak için üç kere tekrarlayın.