Regl Ağrısına İyi Gelen Egzersizler

Regl ağrısına iyi gelen egzersizler ile çok ağrılı ve sancılı regl döneminizi biraz olsun ağrınızı hafifletecek hareketlerle kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Regl Ağrısına İyi Gelen Egzersizler

Yine ayın o günü geldi ve ruh halinizde değişiklikler oluyor (Kerem kesinlikle regl olduğumu ruh halimden anlayabiliyor!), canınız tatlı çekiyor ve karnınızda şişlik var. Benim regl ağrılarım genellikle birinci gün bitiyor ama ikinci günün de oldukça ağır geçmesi mümkün. Aşağıdaki önlemler kendimi bu günlerde iyi hissetmeme yardımcı olan şeyler.

AĞRI KESİCİ

Ağrınız varsa ağrı kesici kullanmaktan daha doğal bir şey olamaz. Ben şahsen nadiren ağrı kesici kullanırım ancak regl ağrılarım katlanılamayacak ölçüdeyse işler daha kötüye gitmeden ve yataktan çıkamayacak hale gelmeden önce ağrı kesici kullanırım. Hamileliğim esnasında doktorum bana Minoset yazdığı için aşırı güçlü bir ağrı kesici olduğunu düşünmüyorum ve regl olduğum zaman bunu kullanıyorum.

ÇAY

Hangi çayı içerseniz için size iyi gelecektir ancak araştırmalar rezene çayının Ibufen ilaçları kadar etkili olduğunu göstermiştir. Eğer kanamanız fazlaysa, zencefil tozu doğal bir ilaç görevi görecektir. Zencefil tozunu kullanması çok daha kolay ve kimyasal ilaçlara göre yan etkileri çok daha az.

ANTRENMAN

Egzersiz yapmak serotonin gibi mutluluk hormonlarının vücudunuza salınmasını sağlar. Antrenman yapmak, dikkatinizi pelvis bölgenizde hissettiğiniz rahatsızlıktan alabilir.

Doktor Stacy Sims, egzersiz fizyolojisti ve beslenme bilimi uzmanı olmasının yanında aynı zamanda profesyonel sporculardaki cinsiyet farklılıkları konusunda bir otorite. Onun söylediklerine göre regl döneminde yapabileceğiniz en iyi antrenman yüksek yoğunluklu interval antrenmanı. “Regl dönemine girdiğinizde vücudunuzdaki östrojen ve progesteron seviyeleri düşer. Bu nedenle de kadınlar bu dönemde karbonhidrat/glikojen depolarına çok daha kolay bir şekilde ulaşabilirler. Çünkü östrojen seviyeleri yüksek olduğu zaman kadınların metabolizmaları yağların yavaş bir şekilde parçalanması üzerine kuruludur.” Diyor Doktor Stacy Sims. Yani regl dönemindeki metabolizma değişikliği sayesinde kadınlar yedikleri gıdalardan çok daha iyi bir şekilde faydalanabilirler ve kendilerini daha fazla zorlayabilirler ve kısa ancak yüksek yoğunluklu antrenmanlardan çok daha iyi bir şekilde fayda görebilirler.

SEVGİ

Eğer kendinizi antrenman yapamayacak gibi hissediyorsanız bunda hiçbir sorun yok. Kendinize iyi davranın. Kanepenizin köşesine kurulun, bir mum yakın, kitabınızı okuyun ve çayınızı yudumlayın. Hafif bir müzik koyun ve özlediğiniz bir arkadaşınızla sohbet edin. Eğer bir köpeğiniz varsa onunla yürüyüşe çıkın ve onunla oynayın. Bu hem köpeğinizin hem de köpeğinizin gününün güzel geçmesini sağlayacaktır. Netflix’deki film programlarına bir göz gezdirin ve kinoa muffinlerimden pişirin. Son derece lezzetli ve sağlıklı bu tarifle birlikte kendinizi bu özel gününüzde şımartın.