Seks harika bir Kardiyodur

Seks harika bir kardiyodur. Düzenli seks, akıl sağlığına iyi gelip depresyon riskini azalttığı da bilinen diğer faydaları arasında.

Seks harika bir Kardiyodur
https://squatgirl.com/uploads/images/image_750x415_5e67b95090544.jpg

26.000 kişi arasında yapılan Archives of Sexual Behaviour dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre 1990’lı yıllara kıyasla, Amerika’lı yetişkinler 2010’lu yıllarda dokuz kat daha az seks yapıyorlarmış. Bu araştırma kısmen, bir ilişkiye sahip olanlardan çok bekarlar arasında yapıldı. Bekarların yüzdesi pek fazla değişmezken evli ya da partneriyle beraber yaşayan çiftlerin yüzdesinin azaldığı tespit edildi. 1990’larda evli çiftler yılda hiç evlenmemiş olanlardan daha fazla seks yapıyordu, fakat bunun 2000’lerin ortasında tam tersine döndüğünü söylüyor Jean M. Twenge, bu çalışmayı yürüten kişi ve aynı zamanda üniversitede psikoloji bölümü profesörü. Bunun sebebinin ebeveynleri ya da büyük anne ve babalarının gençliğine göre daha fazla seks yapan Millenial jenerasyonuyla alakalı olabileceğini açıklıyor (IGen ya da Z Jenerasyonu olarak da biliniyor). Fakat her jenerasyonda yaş önemli bir role sahip. 20’li yaşlarındaki insanlar yılda 80 defadan fazla seks yapıyor, bu yaşın 45 olmasıyla yılda 60 defaya düşerken, 65 yaşında 20’ye düşüyor. Seks yapma sıklığı her 25 yılda bir 3.2 oranında azalıyor.

Stresin bir seks düşmanı olduğunu, yaşımız ilerledikçe sorumluluklarımızın artmasından tahmin edebilirsiniz. Fakat ilginçtir ki saat olarak daha fazla çalışan bireylerin daha fazla seks yaptığı gözlemlenmiş. Bu araştırma aynı zamanda obez ya da fazla kiloya sahip kişilerin performanslarının düşük olduğunu söylüyor. Duke Diyet ve Fitness center ve Duke Üniversitesi Sağlık Merkezi’nde görevli psikolog Martin Binks, ileri derecede obeziteye sahip kişilerin, normal kiloya sahip kişilere göre 25 kat daha fazla sorunlu bir seks hayatları olduğunu belirtiyor.

Bu çok acımasız bir döngü: Fazla kiloya ve daha az özgüvene sahip kişiler genelde seks yapma modunda olmuyorlar. Ortalama 25 dakika süren bir seks boyunca bir erkek 100, bir kadın ise 69 kalori yakacakken kendilerini daha fazla büyütecek olan yemeklerle doldurmayı tercih ediyorlar. Seksin sadece mükemmel bir kardiyo değil aynı zamanda prostat ve göğüs kanseri riskini azaltıp kalbi güçlendirdiği biliniyor. Daha fazlası, akıl sağlığına iyi gelip depresyon riskini azalttığı da bilinen diğer faydaları arasında.

Şimdi biraz sizi seks için moda sokup ve yatak çarşaflarınızın altında kardiyo yapmaya teşvik edelim;

  • Seksi gerçekten sevdiğiniz ve yanında rahat hissettiğiniz biriyle yapmalısınız. Tek gecelik ilişkiler heyecanlı olabilir ama genelde hayal kırıklığına sebep olurlar çünkü karşınızdaki kişi sizin neyi sevdiğinizi bilemez. Ayrıca prezervatiflerin yırtılma tehlikesine karşı her zaman daha risklidirler.
  • Partnerinizin mükemmel olmadığını bilerek hareket edin, ama zaten o size, siz de ona tutkunsunuz, bu da sayılır değil mi?
  • Seksi güzel bir ambiyansta yapın, eğer üşüyorsanız ya da komşularınıza duyurma riskiniz varsa asla tam anlamıyla rahat olamazsınız. Birkaç mum yakın, güzel bir müzik açın ve telefonunuzu kapatın. Sevdiğinizle çırılçıplakken annenizin aramasını istemezsiniz değil mi?
  • İşte uzun bir günden sonra seks yapmak ikiniz için de mükemmel bir rahatlama aracı olabilir, size masaj yapmasını isteyebilir ya da birlikte duş alabilirsiniz.
  • Bir kamasutra kitabı alıp ya da beraber erotik bir film izleyip değişik pozisyonlardan ilham alabilirsiniz. Filmi kendi tutkularınız ya da fantezilerinizi açık etmek için bir araç olarak kullanabilirsiniz.
  • Beraber iç çamaşırı alışverişi yapın! Bu size kendinizi daha seksi hissettirip sonrası için moda girmenizi sağlayacaktır.