Squat hakkındaki gerçekler

Squat hakkındaki gerçekler. Squatlar bacaklarımı kalçamı büyütür mü diye bana o kadar sorular geliyor ki size cevabımı uzun uzun yazmak istedim.

Squat hakkındaki gerçekler
Squat hakkındaki gerçekler

Squat hakkında sizden tonlarca soru geliyor. Hepsine burada cevap vermek istiyorum…

SQUAT YAPARSAM KALÇALARIM BÜYÜR MÜ?

Eğer sağlıksız yiyecekler tüketmeye ya da daha fazla yemek yemeye başlarsanız, kaslarınız gelişeceği ve yağ dokunuz olduğu gibi kalacağı için üst bacağınız daha büyük görünecektir. Ancak yediğinizden daha fazla kalori yakarsanız ve squat yaparsanız, bacaklarınız incelmeye başlar. Bacak çevrem ağırlık kaldırmaya başladığımdan beri 7 santimetre inceldi. Çünkü gevşek yağ dokusunun olduğu yerde artık sıkı bir kas dokusu var.

Erkekler içinse durum farklı: Eğer ağırlık kaldırıp squat yaparsanız, vücudunuzdaki yüksek testosteron seviyesi yüzünden bacaklarınız ve poponuz büyür.

JEN SELTER GİBİ BİR POPOM OLABİLİR Mİ?

Hiçbirimizin öyle bir popoya sahip olabileceğini zannetmiyorum! Kendisi implantları olmadığına yemin ediyor. Kendi tecrübemden yola çıkacak olursam, eğer ağırlık kaldırarak squat yaparsanız, poponuz daha yuvarlak ve dolgun bir hale gelir. Tabii yağ oranınız düşmeye başladığı için biraz da ufalır. Benim takip ettiğim Avustralyalı Emily Skye adında bir fitness modeli var. Kendi vücudumda takip ettiğim gözlemlerimi o da doğruluyor: Eğer kilo alırsam popom (ve vücudumun geri kalan her yeri!) büyüyor. Eğer kilo verirsem, ufalıyorum. Tabii ki hepimiz Jen Selter’dan hangi açıyla popomuzun fotoğrafını çekersek daha büyük gözükeceğini öğrenebiliriz

KAÇ TANE SQUAT YAPMAM GEREKİYOR?

3×20’lik setler ile başlayın. Hareketi doğru yaptığınızdan emin olun. Formunuzu kontrol etmek için bir sandalye ve ayna kullanın. Kendinizi rahat hissetmeye başladığınızda ve kas ağrılarınız kaybolmaya başladığında 3×30, 3×40, 3×50 ve 3×60 tekrar yapmaya başlayabilirsiniz.  Ondan sonra ağırlık ekleme vakti. Hafif dambıllar veya Bulgarian Back tipi ağırlıklara geçebilir ve 3×20 tekrar yapabilirsiniz.

SONUÇLARI NE ZAMAN GÖRMEYE BAŞLARIM?

Biraz sabırlı olmalısınız çünkü kalçalardaki yağlar oldukça inatçıdır. Ancak kalori hesabı yaparak yemek yerseniz ve fastfood, tuz, şeker ve alkolden (alkol de şekerdir) uzak durursanız 1-2 ay içinde sonuçları görmeye başlarsınız. Haftada 5-6 gün 30-50 dakika interval kardiyo antrenmanı yaparak daha iyi sonuçlar almayı garantileyebilirsiniz.

SELÜLİTLERİMDEN SQUAT YAPARAK KURTULABİLİR MİYİM? 

Selülit, derinin altında kalan yağ depolarının oluşturduğu portakal kabuğu görünümündeki bir durumdur. Selülitin nedenleri genetik, hormonsal, beslenme ve yaşam tarzından kaynaklanıyor olabilir. İlk iki duruma etki etmemiz mümkün değil ancak sağlıklı beslenmek ve spor yapmak elimizde. Kendi tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki işe yarıyor! Selülit hakkında yazdığım yazımı okuyarak konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.