Kardiyoyu unuttun, gitsin!

Kardiyoyu unuttun, gitsin! Saatlarca spor salonunda kardiyo yapan kadınlar var ya. Bir de bir baktınız mı, fit pek olmuyorlar. Nedeni anlatayım.

Kardiyoyu unuttun, gitsin!

İnsanların çoğu, koşu bandının üzerinde saatlerini harcıyor. İşin en kötü tarafıysa bu insanlar forma girmiyorlar ve vücutlarında hiçbir değişiklik olmuyor.

Beni yanlış anlamayın, kardiyo egzersizleri nabzınızı yükseltmek ve kalori yakmak için oldukça iyidir. Ancak yeteri kadar yemek yemiyorsanız fazlası sizin için zararlı olabilir. Çünkü egzersize başladığınız anda, vücudunuz önce karbonhidratları ve ardından yağlarınızı yakmaya başlar. Bizimde tam olarak yapmak istediğimiz şey budur ancak vücudunuz karbonhidratları ve yağları bir süre boyunca yaktıktan sonra protein yakmaya başlar ve bu durumda kas kaybedersiniz.

Yakın bir zamanda Salı ve Cuma günleri olmak üzere haftada iki kez kickbox dersi almaya başladım. Bir saat boyunca tekme ve yumruk attığınız için vücudunuzu komple çalıştıran harika bir kardiyo egzersizi yapmış oluyorsunuz. İtiraf etmek gerekirse birini pataklamak da son derece keyifli! Bu şekilde yaptığım kardiyodan müthiş keyif alıyorum çünkü zaman çok hızlı geçiyor ve kendimi savunmayı öğrenirken aynı zamanda reflekslerimi de geliştirmiş oluyorum. Geriye kalan dört günde antrenman yaparken sadece ısınmak için beş dakika kardiyo yapıyorum ve enerjimi ağırlık antrenmanına saklıyorum. Bazen kürek makinasında kürek çekiyorum, bazen koşuyorum, bazen zıplıyorum. TRX ile kendi vücut ağırlığımı kullanarak ısındığımda oluyor.

Kadınlar parçalanmış vücudumu gördükleri zaman ve kardiyo yapmadığımı öğrendiklerinde şoka giriyorlar. Onlara koşu bandında saatlerce koşmak yerine ağırlık çalışarak çok daha kısa sürede sonuç alabileceklerini söylüyorum. Kadınların çoğu bana şu cevabı veriyor: “Ağırlık çalışmak istemiyorum çünkü aşırı kaslanmak istemiyorum.” Ağırlık çalışarak kol ve bacaklarının şişeceğini düşünüyorlar. Ancak işin gerçeği şu: Daha ince kol ve bacaklara kavuşmak istiyorsanız, ağır kilo ile çalışmalısınız. Bu şekilde kaslanırsınız ve yağlarınızdan kurtulursunuz. Genel görünümünüz tamamen değişmeye başlar ve çok kısa bir zamanda sonuçları mezura ile ölçebilir hale gelirsiniz.

Üç sene önce bir profesyonel ile birlikte çalışmaya başladığımda, üç ayda beş kilo yağ vermiştim. Bunun sonucunda kazandığım kas kütlesi yüzünden eskiden olduğumdan çok dağa ağırım. 1.72 boyundayım ve o zamanlar 53 kiloydum. Yakın bir zamanda tartıldığımda ise 56 kiloydum. Şimdi tartılsam belki daha ağır olabilirim ama uzun zamandır tartıya çıkmıyorum çünkü aynaya baktığım zaman ne kadar formda olduğumu kendi gözlerimle görebiliyorum.