Antrenman öncesi en mükemmel öğün: Aşure

Antrenman öncesi en mükemmel öğün: Aşure. Aşurenizi kaplara bölüştürdükten sonra soğumaya bırakın. Servis etmeden önce de nar taneleri ekleyin.

Antrenman öncesi en mükemmel öğün: Aşure

Aşure, Nuh’un pudingi olarak da bilinen bir Türk tatlısı. Efsaneye göre Hz. Nuh haftalar boyunca gemisinde kaldıktan sonra erzakları son derece azalır. Elinde kalan yiyecek malzemelerinin hepsinden bir parçayı kazana atar ve pişirir. Sonuç olarak da ortaya antrenman öncesinde afiyetle yiyebileceğiniz bu muhteşem tatlı ortaya çıkar. Karşınıza çıkacak pek çok aşure tarifinde 3 fincan şeker kullanmanız gerektiği yazıyor! Elbette biz aşuremizde hiç şeker kullanmayacağız. Bizim aşure tarifimizin içinde bolca bakliyat, tam buğday, taze ve kurumuş meyvelerle yemişler olacak. Ancak siz kendi dolabınızda olan çeşitli malzemelerle damak tadınıza uygun olacağını düşündüğünüz denemeler yapmaktan sakın çekinmeyin!

İşte 6 porsiyon aşure için gerekli malzemeler:

2 fincan tam buğday ya da arpa

2 fincan nohut

2 portakal

1 fincan kuru kayısı

1 fincan kuru üzüm

1 nar

1 litre su

1 avuç kavrulmuş nohut

1 avuç fındık

Toz tarçın

Bir gece önceden buğday ve nohutları ıslayın. İhtiyacınız olandan fazla nohut ve buğdayı ıslamanızı tavsiye ederim çünkü salataların ya da müslinizin üzerine eklemek isteyebilirsiniz. Islatmış olduğunu nohutları ertesi sabah yarım saat boyunca kaynatın. İki fincan nohutu büyük bir tavaya alın ve içine buğday, kuru üzün ve suyu ekleyin. Portakalları iyice akan suyun altında yıkayın ve kabuklarını rendeledikten sonra sularını da sıkıp tavaya ekleyin. Kayısıları iri parçalar halinde kesin ve 40 dakika boyunca suyunu iyice çektirerek pişirin.

Narın üstünü ve altını bıçakla kestikten sonra ikiye bölün. Bir kabı suyla doldurun ve narı bu kabın içinde, suyun altında ayıklayın. Bu şekilde mutfak tezgahına ve üzerinize nar sıçramamış olur.

Aşurenizi kaplara bölüştürdükten sonra soğumaya bırakın. Servis etmeden önce de nar taneleri, kavrulmuş nohut ve fındıkla süsleyin. Elbette kasenizi bir tutam tarçınla taçlandırmayı unutmayın.

Afiyet olsun!