Cadılar Bayramı için Cheesecake

Cadılar Bayramı için Cheesecake tarifi ile tatlı krizlerinizi bastırabilirsiniz. Evde her zaman bulunan malzemeler ile bu cheesecake tarifini yapabilirsiniz.

Cadılar Bayramı için Cheesecake

Geçen hafta pazardan balkabağı aldığım günden beri onunla bir şeyler pişirmek istiyordum. Bu meyveye gerçekten bayılıyorum. Evet, bir botanist gözüyle bakacak olursak balkabağı, çiçekli bir bitkinin tohum taşıyan meyvesidir. Ancak bir aşçı gözüyle baktığımda ben balkabağını bir sebze olarak görmeyi tercih ediyorum. Balkabağını çorbalarımda, tavuk yemeklerimde, buda kaselerimde ve tatlılarımda kullanmayı çok seviyorum. En sevdiğim kombinasyon ise: Balkabaklı Cheesecake. Şimdiye kadar bilmeyenler için tekrar edeyim: Cheesecake’e tek kelimeyle bayılıyorum!

Haftalık alışverişimizi yaparken krem peynir de almış olduğum için cheesecake yapmak için gerekli bütün malzemelere sahiptim. Eğer bu malzemelerden biri sizde yoksa yaratıcılığınızı kullanarak yerine başka bir malzeme de ekleyebilirsiniz. Örneğin Kudüs hurması bulamıyorsanız biraz daha küçük olan Medine hurmalarından kullanabilirsiniz. Elbette böyle bir durumda birkaç tane daha hurma kullanmanız iyi olabilir.

TABAN İÇİN GEREKLİ MALZEMELER:

1 Fincan yulaf ezmesi

1 fincan çifte kavrulmuş fındık

10 adet Kudüs hurması

1 yemek kaşığı toz tarçın

1 adet büyük ve olgun muz

1 fincan su

TARİF:

Fırınınızı önceden 200 dereceye ısıtın. Yulaf ezmesini ve fındıkları bir miksere koyun ve bir dakika boyunca iyice karıştırın. Daha sonra bu karışımın içine çekirdeklerini çıkardığınız hurmaları, toz tarçını, muzu ve suyu da ekleyin. Eğer mikseriniz bu kadar koyu bir hamuru çekecek güçte değilse, karıştırmadan önce yulaf ve fındığı bir kenara ayırarak öyle karıştırın. Daha sonra bu hamuru yuvarlak bir pasta kalıbına kaşıkla yayın ve 45 dakika kadar pişirin.

DOLGU İÇİN GERENLİ MALZEMELER:

300 gr balkabağı

300 gr diyet krem peynir

1 fincan diyet yoğurt

3 yumurta

Yarım fincan su

3 yemek kaşığı Agave şurubu

TARİF:

Balkabağını yumuşayıncaya kadar pişirin ve püre haline getirin. Daha sonra krem peynir, yoğurt, yumurta, su ve Agave şurubunu yumuşak bir kıvama gelene kadar karıştırın. Sabahleyin yumurta beyazından kendime bir omlet yapmış olduğum için elimde artan iki yumurta sarısını bu tarifte değerlendirdim ve beyazıyla birlikte bütün yumurtalar kullanmadım. Elbette siz sarısı ve beyazıyla birlikte 3 tam yumurta kullanabilirsiniz. Elde ettiğiniz bu karışımı pişirmiş olduğumuz pasta tabanına iyice yaydıktan sonra bir kez daha fırına verin ve 45 dakika daha pişirin. Bu şekilde ortasına kadar pişmiş olacak.

Erkek arkadaşım Kerem, pek fazla cheesecake sevmez ve yiyeceği zaman Nutella’lı ya da Oreo’lu cheesecake sever. Ancak benim hatırımı kırmayım geçen gece bu tarifi denedi ve çok sevdi. Beni hiçi sormayın… Cheesecake’in bir çeyreğini tek başıma yedim!