Nohut hiçbir zaman bu kadar lezzetli olmamıştı!

Nohut ile ev yapımı protein barları yapmaya hazır olun. Nohut hiç bu kadar lezzetli olmamıştı. Tarifi deneyin, lezzeti tadın.

Nohut hiçbir zaman bu kadar lezzetli olmamıştı!

Bu ev yapımı protein barları yapmak için ihtiyacınız olan bütün malzemeleri muhtemelen evde bulacaksınız. Sizi bilmem ama erkek arkadaşım Kerem ve ben, tam bir kurutulmuş meyve hastasıyız. Yaptığım tatlıların büyük bir bölümünde şeker yerine Kudüs hurması kullanıyorum. Kesinlikle rafine şekerden çok daha sağlıklı. Protein barları marketten satın almak istediğinizde çok pahalı olduklarını ve içinde bin bir katkı maddesi ve koruyucu olduğunu görebilirsiniz. Bu tarifteki protein barları evinizde yaptığınızda tatlı krizlerinizi bastırmak ya da antrenman öncesinde enerji ihtiyacınızı karşılama için harika bir atıştırmalığa kavuşmuş olacaksınız. Protein barların hamuruna damla çikolata katarsanız çocuklarınız da onlara bayılacaktır.

İşte size 10 adet protein bar yapmak için gerekli olan malzemeler:

1 fincan çifte kavrulmuş fındık
1.5 fincan nohut
10 Kudüs hurması
Yarım fincan su
1 tutam tuz
1 çay kaşığı toz tarçın
1 yemek kaşığı chia tohumu

Tarif:
Çifte kavrulmuş fındık bulamazsanız normal fındık da kullanabilirsiniz. Ben şahsen çifte kavrulmuş fındığı daha lezzetli buluyorum. Chia tohumları hariç bütün malzemeleri bir miksere koyun ve hamur kıvamına gelene kadar karıştırın. Fındık ve hurma gibi şeyleri karıştırmak için nasıl bir mikser kullandığımı soranlar oluyor. Geçenlerde almış olduğum Vitamix’den oldukça memnunum ama bazen mikserimin daha güçlü olmasını istemiyor değilim! En son olarak chia tohumlarını hamura ekleyin ve bir kaşık yardımıyla karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz hamuru bir fırın kağıdının üzerine yayın ve 2-3 saat buzlukta dondurun. BU şekilde hazırladığınız hamuru bar şeklinde kesebilirsiniz. Hamuru kestikten hemen sonra servis etmelisiniz. Eğer bütün protein barları o gün tüketmeyecekseniz ve taze kalmalarını istiyorsanız, yiyeceğiniz kadarını keserek gerisini buzlukta bekletebilirsiniz. Canınız sağlıklı bir tatlı çektiğinde gidip kendinize bir parça kesebilirsiniz! Protein barınızın yenecek kıvama gelmesi için en fazla 10 dakika bekleyeceksiniz o kadar! Afiyet olsun!