Beyaz Çikolatalı Kurabiye Tarifi

Beyaz çikolatalı Kurabiye Tarifi ile biraz farklı bir şey denemek istiyorsanız bu kurabiye tarifi tam size göre. Beyaz çikolata kullanıyoruz ve hamur sağlıklı çünkü.

Beyaz Çikolatalı Kurabiye Tarifi
Beyaz çikolatalı Kurabiye

Çocuklarım da tıpkı benim gibi beyaz çikolataya bayılıyorlar! Ancak siz sütlü ya da bitter çikolatadan hoşlanıyorsanız tarifte yazan beyaz çikolata yerine sevdiğiniz çikolatayı kullanmakta özgürsünüz. Bu kurabiyelerin fırından çıkardıktan çok kısa bir süre sonra yok olduğunu göreceksiniz. Gerçekten dayanılmazlar!

İşte kullandığım malzemeler:

1 Fincan Yulaf ezmesi

½ Fincan parçalanmış badem

½ fincan parçalanmış hindistancevizi

4 yumurta beyazı ve 1 yumurta sarısı

3 Ezilmiş Muz

1 fincan kurutulmuş çilek

2 yemek kaşığı çekilmiş keten tohumu

160gr beyaz çikolata

Gördüğünüz gibi beyaz çikolata hariç her şey son derece sağlıklı. Kurutulmuş çilekleri Boğaziçi’nden aldım. Mevsim meyvelerini dilimleyip ek şeker kullanmadan olduğu gibi kurutuyorlar. Müslinizin içine de çok yakışıyorlar. Kurutulmuş çilek bulamazsanız kuru kayısı ya da kuru yabanmersini kullanabilirsiniz.

Fırını önceden 200 dereceye kadar ısıtın ve bir fırın tepsisinin içine koyduğunuz fırın kâğıdının içine yulaf ezmesini, bademleri ve hindistancevizini yayın. Bademler hafif kahverengileşinceye kadar yaklaşık 10 dakika kadar fırınlayın. Bu sırada muzları ezin ve yumurtalarla birlikte çırpın. Bu karışıma malzemelerin geri kalanını da ekleyin ve elde ettiğiniz kurabiye hamurunu yumuşak bir şekilde bastırarak küçük parçalar halinde fırın tepsisine yayın. 15-20 dakika ya da hafif altın sarısı/kahverengi bir renk alana kadar kurabiyelerinizi pişirin. Kurabiyeleri fırından aldıktan sonra bir kenarda soğumaya bırakın. Mutfağa geri döndüğünüzde kurabiyeleriniz sırra kadem basmış olabilir, demedi demeyin!