Can simidinizden kurtulun!

Can simidinizden kurtulun! Yağlı göbeğinizden bıktıysanız çözüm budur: sağlıklı beslenme ve bu tip antrenman ile göbeğinizde ki yağdan kurtulabilirsiniz.

Can simidinizden kurtulun!
Can simidinizden kurtulun!

Can simidi kelimesi kulağa sevimli gelmesine rağmen göbek çevremizde olduklarında onları  sevmiyoruz öyle değil mi? O dar elbiseler muhteşem kıvrımların üzerinde çok daha iyi duruyor ve birisiyle gece dışarı çıktığımızda bütün bir akşam göbeğimizi içeri çekerek dolaşmaktan hoşlanmıyoruz. Can simitlerinden kurtulmak için günde yüz mekik çekmeniz gerektiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İlk olarak doğru bir antrenman yapmak istiyorsanız mekiklerinizi 10-12 set olarak yapmalısınız ikincisi bu şekilde sadece o bölgedeki kasları çalıştırıp yağ yakmadığınızı da bilmelisiniz. Kendimi çok tekrar ettiğimi biliyorum ama günlük beslenme planınızı değiştirmek, spor salonuna gitmek için kendinizi zorlamaktan çok daha kolay. Çünkü karın kaslarının %80’i mutfakta yapılır.

Buzdolabınızı açın ve zararlı olan her şeyi kaldırıp atın. Alışverişe gidin ve bolca yeşillik, meyve, yumurta, yulaf ezmesi ve yağsız et alın. Her gün 50 dakika kardiyo antrenmanı yapmalısınız. Bazı insanların her gün bir anda bu kadar zaman ayıramayacaklarını biliyorum. Bu yüzden bu süreyi ikiye ya da üçe bölerek kardiyonuzu yapabilirsiniz. Ofise gidip gelirken yürürseniz ya da öğle yemeği molanızda birkaç işi bitirmeye giderseniz bu süreyi rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.

Eğer hiçbir şekilde evden dışarı çıkamıyorsanız ve biraz fazladan kalori yakmak isterseniz sizin için yazdığım bu kardiyo antrenmanını yapın. Her bir hareketi 40 saniye boyunca yapmaya çalışın. Eğer mümkünse hareketler arasında hiç ara vermeyin. Bu bir kardiyo antrenmanı olduğu için nefes nefese kalacaksınız ve bu son derece normal. Eğer başınız dönerse ya da herhangi bir rahatsızlık hissederseniz hemen durmalısınız. Böyle bir durum olursa oturun ve bir bardak su için. Hedeflerinize ve mevcut kondisyonunuza göre bu egzersizlerin süresini 60 saniyeye çıkartabilirsiniz ve hareketleri bitirdikten sonra başa dönerek birkaç sefer yapabilirsiniz.

JUMPING JACK: Ayaklarınız birleşik bir şekilde ayakta durun ve kollarınızı serbest bırakın. Tek bir hareketle ayaklarınızı yanlara doğru açarak zıplayın ve aynı anda kollarınızı başınızın yanına doğru yukarıya açın. Hemen ardından tekrar zıplayarak başlangıç pozisyonuna geri dönün.

HIGH KNEES: Olduğunuz yerde ayakta durun ve ayaklarınızı kalçalarınız ile aynı hizada olacak şekilde açın. Direkt olarak karşıya bakın ve kollarınızı iki yanda serbest bırakın. Ağırlığınızı tek bacağınızın üzerine verin ve diğer ayağınız ile birlikte dizinizi mümkün olduğu kadar yükseğe kaldırmaya çalışın. Daha sonra havadaki dizinizi yere indirirken yerdeki ayağınızla birlikte diğer dizinizi mümkün olduğu kadar yukarı doğru kaldırın. Bu hareketi yaparken sağ dirseğiniz ile sol dizinize, sol dirseğiniz ile de sağ dizinize dokunmaya çalışın. Hareket boyunca topuklarınızın yere dokunduğundan emin olun.

CURTSEY LUNGE: Ayaklarınız kalça genişliğinde açık olacak şekilde harekete başlayın. Ağırlığınızı bir ayağınıza doğru kaydırın ve üzerinde ağırlık olmayan ayağınızı diğer bacağınızın arkasına doğru alın. Dizlerinizi yavaş bir şekilde kalçalarınız yere paralel olana ve dizleriniz 90 dereceye gelene kadar bükün. Hareketi yaparken karnınızı içeri çekin ve sırtınızla belinizi düz tutun. Hareketi boyunca öndeki ayak parmağınız karşıyı göstermeli ve ön diziniz ayak bileğinizin hizasını geçmemeli.

4 SWITCHFOOT + SQUAT: Sağ ayağınız sol ayağınızın bir ayak mesafesi  önünde olacak şekilde ayakta durun. Sonra hafifçe zıplayarak ayaklarınızın yerini değiştirin. Bu hareketi 4 kere yaptıktan sonra zıplayarak squat pozisyonu alın. Squat pozisyonu alırken ayaklarınızın omuz hizasında açık olmasına dikkat edin. Eğildiğiniz sırada karın kaslarınızı sıkın. Arkanızda hayali bir sandalye varmış ve onun üzerine oturuyormuşsunuz gibi düşünün. Dizleriniz ayaklarınız ile aynı hizada olmalı ve kesinlikle ayak baş parmağınızı geçmemeli.