Dersini vermek: 800 KAL/S

Dersini vermek: 800 KAL/S. En çok hangi sporla kalori yakarsan kendine sorarsan hemen bir öneri yapayım: kickboks. Hem çok yorucu hem çok eğlenceli bir spor.

Dersini vermek: 800 KAL/S

Bazen hocamın pestilini çıkardığım için vicdan azabı çekiyorum. Sağ olsun Mikail bana herhangi bir sorun olmadığını söylüyor ve gülüp geçiyor. Kesinlikle amatör bir kızın yumruklarına maruz kalmak, turnuvada burnunun kırılmasından iyidir. Kickbox ile gittiğim bir kulüpte tanıştım. Kulübün ortasında bir dövüş ringi ve etrafında bir sürü Crossfit ekipmanı olduğunu hayal edin. Eskiden Dünya Şampiyonluğu sahibi Türk boksör Birol Topuz’dan ders alıyordum ama daha sonra onun son derece yetenekli öğrencisi Ahmet Kayretli ile çalışmaya başladım. Kendisi şu anda Amerika’da ve umarım UFC kemerini beline takıp geri dönecek.

Hayatımda ilk defa ağırlık kaldırmaktan başka bir sporla uğraşıyordum ve spor geçmişimin meyvelerini topladığımı hissedebiliyordum. Son derece formda ve güçlüydüm. Sadece biraz hızlanmam gerekiyordu. İlk başlarda aşırı düşünmekten kendimi bırakamıyordum ama zamanla hareketlere konsantre olmaya başladıkça hareketleri kendiliğinden doğru yapmaya başladım. Ağırlık kaldırmanın yanında başka bir sporla uğraşmanın ne kadar önemli olduğunu anladım. Ne kadar elastik olursanız olun, sadece ağırlık antrenmanı yaparsanız, bir süre sonra esnekliğinizi kaybediyorsunuz. Hayvanları gözünüzün önüne getirin; filler son derece güçlüdür ama kendimizi bir file benzetmek istemeyiz öyle değil mi? Bir kaplan gibi güçlü ve çevik olmayı tercih ederiz. Kickbox bu hedefe ulaşmak için mükemmel bir spor ve kendime spor olarak Kickbox’u benimsememin bir sürü başka nedeni var:

EĞLENCE. Bunu denemeden ne kadar eğlenceli bir şey olduğunu asla bilemezsiniz. Tabi burada öğretmen faktörü de çok önemli. Ben harika bir hocaya sahibim. Yeni bir hareket öğrendiğim zaman yada yumruklarından birini bloklamayı başardığım vakit ne kadar mutlu olduğunu görmeniz lazım.

MUTLULUK. Kickbox, keyfinizin yerine gelmesini sağlayan endorfin hormonu salgılatır. Antrenmanın ardından birkaç saat sonra bile kendinizi pozitif ve mutlu hissedersiniz.

YÜKSEK ENERJİ. Sıkı bir çalışma sonucunda derin nefesler aldığınız ve terlediğiniz için bütün toksinlerden arınırsınız ve vücudunuz ile birlikte ruhunuzun enerji seviyesi yükselir.

KOORDİNASYON. Refleksleriniz ve koordinasyonunuz gelişir.

ÖZGÜVEN. Umarım hayatım boyunca kimseye yumruk atmam gerekmez ama bir gün kendimi savunmam gerekirse, bunu kemiklerimi kırmadan nasıl yapmam gerektiğini biliyor olacağım.

CROSS-TRAINING. Kickbox;  gövde, merkezi kaslar ve bacaklarınız ile beraber bütün vücudunuzu çalıştıran bir spordur.

DURUŞ. Mikail ile birlikte her zaman, biraz karın antrenmanı ve esneme çalışırız. Masa başında geçen bütün bir günün ardından bunun ne kadar iyi geldiğini anlatamam.

KALORİ. Kickbox yüksek tempolu bir kardiyo egzersizidir ve ders boyunca kalp ritminiz tavan yapar. Hiç kendim ölçmedim ama yapılan araştırmalara göre saatte 700-800 kalori arası yakıyor olmam lazım. Bu rakam, koşu bandında geçireceğim sıkıcı bir saatten çok daha fazla.