Ne zaman su içmeliyim?

Ne zaman su içmeliyim? Herkes fazla su içmesi gerektiğini biliyor ama ne zaman içmesi gerektiğini kimse bilmez.

Ne zaman su içmeliyim?
Ne zaman su içmeliyim?

Vücut fonksiyonlarımızın sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için günde 2-3 litre su içmenin önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak günün hangi zamanlarında su içmemiz gerektiği konusunda halen bir kafa karışıklığı mevcut.

UYANDIKTAN SONRA

İtiraf etmeliyim ki ben feci bir kahve bağımlısıyım ve kahve içmeden önce çay ya da su içmem gerekirse aşırı derecede mutsuz oluyorum. Ancak vücudunuzdan toksinleri atmak adına güne başlarken bir bardak suyla başlamak çok daha sağlıklı. Sabah uyanır uyanmaz içeceğiniz suyun ılık olmasını ve içine bir dilim limon sıkmanızı tavsiye ediyorum. Bu şekilde şişkinliği önlemiş olursunuz ve bağışıklık sisteminize güç verirsiniz. Takipçilerim bana limon suyunun zayıflamaya yardımcı olup olamayacağını soruyorlar. Limon suyu portakal suyuna kıyasla çok daha az kalori içerir ve size doygunluk hissi verir. Onun haricinde limon suyunun herhangi bir faydası olduğuna dair somut bir bulgu yok.

YEMEKTEN ÖNCE

Pek çok uzman, yemekten 30 dakika önce içilen 2 bardak suyun sindirime yardımcı olduğu konusunda hemfikir. İngiltere Birmingham Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre de kilo vermeye yardımcı olduğu söyleniyor. Yapılan araştırmada aşırı kilolu insanlardan oluşan bir grubu ikiye bölen bilim insanları, grubun bir yarısına yemeklerden önce 2 bardak su içmesini, diğer gruptan ise yemeklerden önce su içmemesini istiyor. İki haftanın ardından su içen grup diğer gruba kıyasla 1.5 kilo daha fazla zayıflıyor. Bunun nedeni de suyun iştahınızı keserek daha çabuk doymanızı sağlaması.

YEMEKLE BİRLİKTE

Yemek esnasında su içmenin mide asidini etkileyerek sindirimi olumsuz yönde etkilediğine dair bir takım endişeler vardı. Okuduğum pek çok makaleye göre uzmanlar yemekle birlikte bir miktar su içmenin mide asidi üretimini ciddi şekilde yavaşlatmayacağını düşünüyor. Ancak yemeğinizi suyla birlikte yutuyorsanız yeteri kadar çiğnememişsiniz demektir. Çiğnemek, tükürük üretimini tetikler ve tükürüğün içinde sindirime yardımcı olan enzimler bulunur. Bu yüzden yemeklerinizi yeteri kadar çiğnemezseniz sindiriminiz yavaşlayabilir.

YEMEKLERDEN SONRA

Eğer vücudunuzda yeteri miktarda su varsa, yemekten sonra su içmeniz için geçmesi gereken ideal süre 60 dakikadır. Bu süre zarfında sindirim süreci bir sonraki aşamaya geçmiş olur ve içeceğiniz su besinlerin absorbe edilmesine yardımcı olur.

İDEAL SU ISISI

Soğuk su içmek, oda sıcaklığında su içmeye kıyasla daha fazla kalori yaktırdığı doğru. Vücudunuz bu suyu  ısıtmak için enerji sarf ettiği için yaklaşık sekiz kalori daha fazla yakıyor. Kısacası bu bilgiyi kilo vermenize yardımcı olacak bir mucize olarak göremeyiz. Ben şahsen sıcak su içmenizden yanayım çünkü bu şekilde daha fazla su içebilirsiniz ve tokluk hissiniz artar.

PEKİ GÜNDE NE KADAR SU İÇMELİYİM?

Yaz aylarında 3 litre, kış aylarında ise 2 litre su içmenizi öneriyorum. Yazın suyunuza taze meyvelerle tat katabilirsiniz. Kışınsa su yerine lezzetli bitki çayları ile susuzluğunuzu giderebilirsiniz.