En sıkı merdiven Antrenmanı

Bazen hiç kapalı bir yerde antrenman yapmak istemezsin, o zaman sana bir tek bir merdiven lazım oluyor.

En sıkı merdiven Antrenmanı
En sıkı merdiven Antrenmanı

En iyi kardiyo ve güç aletine sahip olmaya ne dersiniz? İhtiyacınız olan tek şey bir merdiven. Sıcacık yuvanızdaki ya da apartmanınızın önündeki merdiven bu iş için gayet uygun. Ben şahsen evin dışındaki merdivenleri tercih ediyorum çünkü onlar çok daha uzun oluyor.

Bu antrenman yalnızca dört dakikanızı alacak ve her bir hareketi yalnızca bir dakika boyunca yapacaksınız. Eğer daha fazla yağ yakmak isterseniz bu hareketleri setler arasında kısa bir mola vererek 2-3 defa tekrarlayabilirsiniz. Haydi başlayalım!

1) Zikzak

Merdivenleri zikzak şeklinde çıkarak ısınıyoruz. Sola doğru iki basamak çıkacak şekilde kocaman bir adım atın ve sağ tarafa doğru aynı şekilde iki basamak daha çıkın. Merdivenlerin tepesine varana kadar hareketi tekrar edin ve yukarı vardığınızda basamakları en aşağı kadar tek tek inin. Bir dakika boyunca hareketi tekrarlayın.

2) Diz çekmeli Plank

Bu harekette dizlerinizi çekeceksiniz. Sağ diz sol dirseğe, sol diz ise sağ dirseğe gelecek şekilde hareketi yapacaksınız. Zıplamayacağınız için soluklanacak vaktiniz olacak. Elbette hareketi doğru bir şekilde yaptığınızdan ve kaslarınızı iyice çalıştırdığınızdan emin olun. Bu gerçekten inanılmaz bir his!

3) Yana sıçrama

Back to jumping! You want to burn calories, you better jump. This times sideways. Grab the bar of the stairways and jump up and down. If there is an other bar on the other side, change side after half the time. Make sure you always land on the floor softly and wear proper shoes.

Sıçramaya devam! Kalori yakmak istiyorsanız, sıçrayacaksınız. Ancak bu sefer yanlara doğru sıçrayacaksınız. Merdivenin korkuluğunu tutun ve yukarı aşağı sıçramaya başlayın. Eğer merdivenin iki tarafında da korkuluk varsa egzersizin yarısında merdivenin diğer tarafına geçip hareketi orada tamamlayın. Sıçrayıp yere inerken mümkün olduğu kadar yumuşak bir iniş yapmaya çalışın ve spor ayakkabı giyin.

4) Box Jump

Bir dakikada kaç kere zıplayabilirsiniz? 10 ya da 15? Acele etmeyin ve hareketi doğru yapın. Bu hareketin ardından tükenmiş olacaksınız. Biraz mola verin ve kendinizi iyi hissediyorsanız bu hareketleri bir ya da iki kere daha tekrarlayın. Harikasınız!