Disiplin Motivasyondan çok daha iyi

Disiplin Motivasyondan çok daha iyi Motivasyon gerçekten harika bir şey. Ancak kendimizi kandırmamakta yarar var.

Disiplin Motivasyondan çok daha iyi
Hızlıca Fit Olun

Eminim hepimiz hayatımızın bir yerinde okuduğumuz bir makale yüzünden ya da müthiş bir şekilde kilo vermiş bir arkadaşımızı görüp aşırı derecede motive olmuşuzdur. Ondan sonra da kendimize “Tamam, bu Pazartesi sağlıklı bir diyete başlıyorum!” diye söz vermişizdir. Elbette bu sözü verirken son derece iyi niyetli olduğumuza şüphe yok ancak Pazartesi gelip geçmiş olmasına rağmen o diyete bir türlü başlamamış olduğumuz da bir gerçek.

Bunun nedeni çok basit: Motivasyon yeterli değil. Motivasyon ancak belirli bir yere kadar etkili olabiliyor ve o güzel hisler gelip geçtiği zaman başarısız olmuş olmanın verdiği kafa karışıklığı ile bir başınıza kalıyorsunuz. Profesyonel sporculara baktığınız zaman hepsinin ortak bir yönünün olduğunu görürsünüz: DİSİPLİN. Disiplin yalnızca bir istek ya da duygu değildir. Disiplin, otokontrol sanatıdır.

Disiplin herkes tarafından öğrenilebilir ve disiplin sayesinde yalnızca incelmekle kalmazsınız. Hayatta ve özel ilişkilerinizde daha başarılı bir insan haline gelirsiniz. Yapmanız gereken şeyler ise şöyle:

  1. Neden fit olmak istediğinize dair bir neden bulun. Kendinizi bu işe adayacağınız an işte budur. Bu kadar çok istediğiniz şey nedir? Neden muhteşem bir vücuda sahip olmak istiyorsunuz? Partnerinizi etkilemek mi istiyorsunuz? Yoksa eski pantolonunuza mı girmek istiyorsunuz? Ya da hamile kalmadan önce forma mı girmek istiyorsunuz?
  2. Her gün ne olursa olsun aksatmadan yapacağınız bir spor aktivitesi seçin. Her gün işe gitmeden 15 dakika yürümek gibi gerçekçi bir hedef belirleyin. Ya da duşa girmeden önce 3 set 15 tekrar squat yapacağım ya da yatmadan önce 3 set 10 tekrar şınav çekeceğim gibi.
  3. Yeni rutininizi bir hafta boyunca takip ettiğiniz zaman kendinize vereceğiniz ödülü seçin. Takip eden yedi gün boyunca motivasyonunuzu taze tutacak bir şey olması yeterli. Beğendiğiniz bir restoranda akşam yemeği yemek ya da aşırı derecede pahalı olan ama size müthiş yakışacak bir çift ayakkabı almak gibi.

Disiplin yolculuğunuza bununla başlayın. Bir neden belirlemek, spor aktivitesi seçmek ve ödülünüze karar vermek yalnızca beş dakikanızı alır. Bu üç şeyi bir kağıdın üzerine yazın ve onu buzdolabının üstüne tutturun. Fazladan motivasyon vermesi için bu hedeflerinizi sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşın.

Bir haftanın sonunda Bay/Bayan Fitness olmayacaksınız elbette ama yeni bir davranış biçimini kendinize kazandırmanız için gerekli özgüvene kavuşmuş olacaksınız. Ondan sonra Hızlıca fit olun linkinde yazan 11 tavsiyeyi uygulamaya hazır hale geleceksiniz. Ondan sonraki altı haftada görünür sonuçlar alacağınızı garanti ediyorum!