Detoks mucizesi gerçek mi?

Detoks mucizesi gerçek mi? Detoks şu aralarda ve özellikle tabi hemen yaz tatil öncesi çok popüler bir yöntem. Suyu içerek zayıflıyorsun işte. Ama gerçekten öyle oluyor mu?

Detoks mucizesi gerçek mi?
Detoks mucizesi gerçek mi?

Tahmin edeyim, geçen yazdan beri sürekli olarak fast-food ve tatlı yiyorsunuz ve şimdi deniz sezonu yaklaşmaya başladığı için ümitsiz bir haldesiniz. İki ay içinde 5-10 kilo nasıl verebilirsiniz? Hepimiz bu sorunun cevabının diyet ve spor yapmak olduğunu biliyoruz. Ama “Bu son hamburgerim, bak bu son biram, bu da son gittiğim parti” derken bir de bakmışsınız ki soru şuna dönüşmüş: Bir ayda 5-10 kilo nasıl verebilirim?

Tabii bu sırada beynimiz çok kötü bir yönde çalışmakla meşgul. Kendimizi mayolarımızın içinde sağımızdan solumuzdan yağlar fışkırırken hayal etmeye başlamışız. Üstelik diğer insanların da, süper modelleri gibi değil de bizimle aynı halde olmaları, kendimizi iyi hissettirmiyor. Komşumuza benzemektense onlar gibi olmak istiyoruz. Ama bu sene her şey farklı olacak!

Tam bu sıralarda bir sağlık dergisini ya da gazeteyi karıştırırken birden bire o sihirli kelime ile karşılaşıyorsunuz. Bu beş harfli sihirli kelimenin adı: D E TO X. Üstelik en güzel tarafı da ne biliyor musunuz? İki-üç hafta daha dinlenebileceğiz çünkü Detox programı sayesinde bütün fazla kilolarımızdan 7 günde kurtulacağız. Vücudumuzdaki bütün toksinlerden arınacağız, enerji seviyemiz yükselecek, bağışıklık sistemimizi güçlendireceğiz, daha parlak bir cilde ve saçlara kavuşacağız ve sadece bir haftada yepyeni bir insana dönüşeceğiz. Yapmamız gereken tek şey bir kulübe yazılmak, bir kasa meyve suyu almak, bütün gün çorba içmek ve doğal olduğundan hiç şüphemizin olmadığı haplardan içmek.

Ağzınızdan çıkanı kulaklarınız duyuyor mu? Esasında hepimizi bir haftada 5-10 kilo vermenin mümkün olmadığını asla mümkün olmadığını bir şekilde biliyoruz. Bu süre zarfından sağlıklı bir şekilde ancak 1 kilo vermeniz mümkün olabilir. Zaten daha fazlasını verecek olursanız, şok diyeti bıraktığınız anda bu kiloları fazlası ile geri alacaksınız. Hâlâ Detox yapmayı düşünüyor musunuz? Pekâlâ ama önce size birkaç önemli gerçekten bahsetmeme izin verin.

 • Vücudunuzun arınması için açlık grevine girmenize ya da çeşitli haplar kullanmanıza gerek yoktur. Organlarınız ve bağışıklık sisteminiz zaten bu işi gerektiği şekilde yapar.
 • Kendinizi gün boyu aç ve zayıf hissedeceğiniz için, günlük performansınız olumsuz etkilenir.
 • Düşük kalorili diyetler kan şekerinizi düşürür, adale ağrılarına, yorgunluğa, baş dönmesine ve mide bulantısına neden olur.
 • Enerji kaybı ve yavaşlayan metabolizma hızınız yüzünden daha az kalori yakarsınız.
 • Birçok Detox diyeti, size aynı sebze meyveleri üst üste yemenizi önerdiği için vücudunuz yoksunluk semptomları göstermeye başlar.
 • Detox programları çok kısa süreli diyetlerdir, uzun vadede bu diyeti hayatınıza entegre edemezsiniz.

Vücudumuzu arındırmamamız gerektiğini söylemiyorum. Tersine bu harika bir fikir! Ancak bunu 7 gün boyunca yapmayın. Benim Detox diyetimi deneyin. Bu diyet sizi sadece yaza hazırlamakla kalmayacak, bir ömür boyu sağlıklı ve fit hale getirecektir!

 • Kahvaltıdan önce kırmızı ya da yeşil Detox suyunuzu için. Vitamin deposu olduğu için sizi sağlıklı bir güne hazırlamaya yardımcı olur.
 • Bol bol sebze yiyin.
 • Basit karbonhidratlar yerine tam tahıllı gıdaları tercih edin.
 • Organik tavuk ya da mercimek gibi yağsız proteinleri tercih edin.
 • İşlenmiş gıdalardan uzak durun.
 • Doktorunuzun size verdiği besin destekleri haricinde besin desteği kullanmayın.
 • Alkol almayı bırakın ya da sadece çok özel durumlarda kullanın.
 • Sigarayı bırakın.
 • SPOR YAPIN! Yüzün, ormanda koşun, bisiklete binin ya da spor salonuna gidin. Hareket ettiğiniz ve eğlendiğiniz sürece bunlardan hangisini yaptığınızın bir önemi yok.

Benim Detox programımın diğer programlardan çok daha ucuz ve yapılabilir olduğunu göreceksiniz. Sahilde görüşmek üzere!

 YEŞİL DETOX SMOOTHIE

2 küçük salatalık, 1 yeşil elma, 2 lime, (kabuklarını soyup limonları bütün olarak blenderdan geçirdim), taze nane, buz, 3 ölçek su.

Salatalıkları ve elmaları yıkayın ama kabuklarını soymayın. Bunların kabuğunda bolca vitamin vardır.  Bütün malzemeleri blenderdan geçirip yeşil smoothienizin keyfini çıkartın.

KIRMIZI DETOX SMOOTHIE

1 kırmızı elma, 1 avuç çilek, 1 portakal (sadece suyunu sıkın), 1 kereviz sapı, buz, 2 ölçek su.

Bütün malzemeleri blenderdan geçirip kırmızı smoothienizin keyfini çıkartın.