Yeniyıl öncesi yapılacak 5 değişiklik

Yeni yıl öncesinde kendinizde yapacağınız değişikliklerle daha sağlıklı ve zinde olabilirsiniz. Kilo verip fit bir vücuda sahip olmak artık hayal değil.

Yeniyıl öncesi yapılacak 5 değişiklik
yeni yılda daha fit
  1. Stresi azaltın. Duygusal bir boşluğu doldurmak ya da sağlıklı yiyecekler hazırlamaya vaktiniz olmadığı için fast food tarzı yiyeceklere saldırmak, stresli bir hayat yaşadığınızı gösterir ve bu tarz bir yaşam sağlığınız için hiç de iyi değildir. Benim hayatım insanlara “Hayır” demeyi öğrendiğim günden beri çok kolaylaştı. Benim için gerçekten değerli olmayan hiç kimse ile randevulaşmıyorum ve hoşuma gitmeyen hiçbir şeye vaktimi ya da ilgimi vermiyorum. Siz de bunu denemelisiniz! Stres altındayken kilo almanızın bir başka nedeni de yükselen kortizol hormonu seviyeniz olabilir. Kortizol, böbrek üstü bezlerinizde üretilir ve günlük hormonal döngünüzün bir parçasıdır. Vücudunuzun stresle başa çıkmak için verdiği fiziksel ve duygusal tepkinin en önemli unsurlarından biridir. Kortizol, kan şekerinizi yükseltir, kan basıncını artırır ve bağışıklık sisteminizi bastırır. Kortizol seviyeniz yükseldiğinde iştahınız artar ve bu nedenle daha fazla yemek yeme ihtiyacı duyarsınız.

  2. Alkol tüketimini azaltın. Canınız çekmediği zaman asla içki içemeyin. Eğer arkadaşınız ya da iş ortağınız öğle yemeğinin yanında bir kadeh şarap içmek istiyorsa, bu onun bileceği iş. Ancak siz kendinizi asla ona eşlik etmek zorundaymış gibi hissetmemelisiniz. Şu küçük bilgiyi aklınızın bir köşesine yazın: Bir Arjantin bardağı birada, bir pizza dilimine eşit kalori bulunur. Bir bardak şarabın kalori oranı ise bir dilim pastaya eşittir. Frozen margarita bir çizburgere, pina colada ise bir donut’a tekabül eder. Bu yüzden her hafta en fazla 1-2 bardak alkol tüketmeye çalışın.

  3. Tatlı konusunda seçici olun. Tatlıların içinde genellikle aşırı derecede şeker ve yağ bulunur. Bazı tatlıların gerçekten muhteşem lezzetli olduğunu itiraf etmeliyim. Ancak tatlı konusunda smoothie ya da nice-cream gibi sağlıklı ve tadı ayaklarınızı yeden kesebilecek alternatifleriniz bulunuyor. Tatlı yiyeceğiniz zaman bilinçli davranmanızı ve gerçekten tatlınızın tadına varacağınız zaman yemenizi istiyorum. Acıktığınız için çikolataya saldırmanızı ya da çekmecenizi açtığınızda elinize ilk gelen Mars barı yemenizi istemiyorum. Haftada 1-2 porsiyon tatlı yemeye çalışın ama canınız her gün tatlı çekiyorsa tatlınızı küçük porsiyonlara bölerek tüketin.

  4. Gününüze yüksek enerjiyle başlayın. Spor yapmaya zamanınız olmadığını mı düşünüyorsunuz? Öyle ise güne başlarken ve yataktan kalkmadan 12 tekrardan 3 set mekik çekin. Mekik çekerken uyuya kalmadığınız sürece bu egzersiz beş dakikadan fazla zamanınızı almaz. Bu egzersiz ile zihniniz sağlık dolu bir güne hazır hale gelecek ve benim de istediğim şey tam olarak bu.

  5. Gününüzü sporla noktalayın. Güne sporla başladığınız için günü sporla bitirmenizi istiyorum. Bu sefer 12 tekrardan 3 set şınav çekeceksiniz. Eğer bu egzersiz size zor gelirse şınavı duvarda çekebilirsiniz ya da tekrar sayısını düşürebilirsiniz. En önemli olan şey şu: Sağlıklı bir yaşam tarzına, spora ve bütün bunları günlük rutininizin bir parçası haline getirmeye ODAKLANMANIZI istiyorum. Bu rutine ilk başladığınızda nefessiz kalmanız son derece doğal. Zaman geçtikçe güçleneceğinize söz veriyorum.

Şimdilik sizden isteyeceklerim bu kadar. “Yeni ve daha formda bir SEN” planlarımıza yeni yılda devam edeceğiz!