Bağışıklık Sisteminizi nasıl güçlendirirsiniz?

Bağışıklık sisteminizi nasıl güçlendirirsiniz? İlkbahar ve sonbaharda herkes hasta olur. Elbette bağışıklık sistemimizi yılın her mevsimi güçlendirmeye devam etmenin yolları.

Bağışıklık Sisteminizi nasıl güçlendirirsiniz?

Elbette bağışıklık sistemimizi yılın her mevsimi güçlendirmeye devam etmeliyiz çünkü vücudumuzun her parçası negatif çevresel faktörlerden korunduğunda ve sağlıklı yaşam tarzıyla desteklendiğinde çok daha iyi çalışır.

 1. Sigara içmeyin. Sigara içmek, doğrudan ciğerlerinizi etkilediği için bağışıklık sisteminizi zayıflatır. Ciğerlere dolan duman, akciğerlerinizin savunma mekanizmasına zarar vererek onu hastalıklara karşı savunmasız hale getirir.
 2. Vücudunuzu farklı ısı seviyelerine adapte edin. Yapacağınız günlük yürüyüşler gibi kısa fiziksel aktiviteler, vücut ısınızı adapte etmek için harika bir yöntemdir.
 3. Uykusuz kalmaktan kaçının. Eğer sabah uyandığınızda kendinizi yorgun hissediyorsanız, yeteri kadar uyumuyorsunuz, ya da kaliteli uyku yoksunluğu çekiyorsunuz demektir. Sebebi her ne olursa olsun, uykusuzluk bağışıklık sisteminizi çökertir.  Vücut uykusuz kaldığı zaman, mikrop ve bakterilerle mücadele eden akyuvar sayınız düşer ve bağışıklık sisteminiz zayıflar. Akyuvarlarınız aynı zamanda kanser hücresi gibi aşırı hızlı çoğalan hücrelerle savaşır. Kısacası akyuvar sayınızın düşmesi her türlü hastalık riskini artırır.
 4. Stres seviyenizi minimumda tutun. Kronik stresin bağışıklık sistemine zarar verdiği ve hastalıklarla mücadelesini engellediğine dair kuvvetli bilimsel kanıtlar var. Stresle başa çıkmak için bol bol kahkaha atın!
 5. Düzenli egzersiz yapın. Yapılan bir araştırmada, gündelik hayatında hareket etmeyen bir grup insanlar, her gün tempolu yürüyüş yapan bir grup insan karşılaştırılmış. 4 aylık süreçte yürüyüş yapmayan insanların, yürüyüş yapan insanlara oranla iki kat daha fazla hasta olduğu görülmüş.
 6. Sebze ve Meyve ağırlıklı beslenin. Sebze ve meyvelerin içerisinde bağışıklık sisteminizi mutlu edip güçlendirecek pek çok önemli vitamin ve mineral bulunur.
 7. Gıda takviyesi kullanın. Uzun vadeli takviye kullanılmasına karşıyım. Ancak eczacınıza danıştıktan sonra kısa vadeli kürler yapabilirsiniz. Pek çok gıda takviyesinin içerisinde C vitamini gibi bağışıklık sistemini olumlu etkileyen vitaminler bulunur.
 8. Abur cuburu menünüzden çıkartın. Abur cuburların hepsinin ortak yönü, içlerinde aşırı miktarda yağ bulunmasıdır. Özellikle çoklu doymamış yağların bağışıklık sistemini bastırdığı biliniyor. Bu tarz yiyeceklerin bir başka ortak noktası da içlerindeki aşırı şekerdir. Şeker, hücrenin fagositoz yapmasını tetikler. Fagositoz yapan akyuvarlar, virüs ve bakterileri gerçek anlamda yutar ve yok eder.
 9. Alkolden uzak durun. Aşırı alkol tüketimi vücudun bağışıklık sistemini iki şekilde etkiler: Bağışıklık sistemini güçlendiren önemli besinlerin kaybolmasına neden olur ve tıpkı aşırı şeker tüketiminin neden olduğu gibi akyuvarların mikroplarla savaşma yetisini azaltır.
 10. Bolca su ve Bitki Çayı için. Su içmek vücuttaki toksinlerin atılmasına yarar ve dolaylı olarak bağışıklık sistemini güçlendirir.
 11. El hijyenine önem gösterin. Ellerinizi düzenli ve iyi bir şekilde yıkayın. Bu şekilde sizi hasta eden mikroplardan kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.