Hızlı yoldan vücut geliştirmek mi?

Hızlı yoldan vücut geliştirmek mi? Vücutcular nasıl bu sonuçları alıyor, nasıl antrenman yapıyor ve ne yiyorlar?

Hızlı yoldan vücut geliştirmek mi?

Vücut geliştirmeye bayılıyorum! İstediğiniz sonuçlara en hızlı şekilde ulaşmak için vücut geliştirme yapmak gibisi yok. Geçen hafta vücut geliştirme çalışarak sadece 1 ayda 1.3kg yağ verdim. Vücut geliştirme Dünya Şampiyonu olan arkadaşım Serdar Aktolga ise, vücut geliştirme antrenmanları sayesinde bir ayda 3 kilo kas kütlesi alıp 3 kilo yağ vermeyi başardı.

Vücut geliştirme deyince insanın aklına genellikle sahnede mayoları yada bikinileri ile sıraya girip poz veren profesyoneller geliyor. Bu profesyonel sporcular, simetri, kas kütlesi ve toplam kiloları gibi kriterlere bakılarak bir jüri tarafından puanlanıyorlar. Vücut geliştirme ile uğraşan sporcuların beslenmeleri konusunda muazzam bir disiplin göstermeleri gerekiyor. Bu sporcular kaslarını gerekli karbonhidratlar ile doldururken, bir taraftan da fazla vücut sularından kurtularak deri ile kas arasındaki dokuyu mümkün olduğu kadar inceltip kuru ve dolgun bir kas görüntüsü yakalamayı amaçlıyorlar. Sporcular podyuma çıktıkları anda müthiş formda ve sağlıklı görünmelerine rağmen, sıvı ve elektrolit eksikliği yüzünden neredeyse baygınlık geçirmek üzere oluyorlar. Maalesef sporcuların içinde oldukları bu durum, geçmişte birkaç sefer ölümcül sonuçlar doğmasına neden olmuş.

Vücut geliştiricilerin yaptıkları işe hayranım ve bu yüzden Serdar Aktolga benim vücudumu övdüğü zaman gururum okşanıyor. Harika genlere sahip olduğum ve doğal yolla bu şekilde olduğum için beni kıskandığını söylüyor.

Ben vücut geliştiriciler ile aynı hedefleri paylaşmamama rağmen, bir gecede tam bir vücut geliştiriciye dönüştüm. Nedenini bilmek ister misiniz? Çünkü çok kısa zamanda mükemmel bacaklara ve harika bir popoya sahip olmak istiyorum!

4 Temmuzda yaptırdığım ölçüme göre, vücut yağım son derece düşük (%13.4 ve 7.8kg yağ kütlesi) olmasına rağmen plaja gitmeden önce biraz daha kas kütlemi artırmak ve yağ yüzdemi düşürmek istedim. Fonksiyonel antrenman programımı, vücut geliştirme antrenmanı ile değiştirdim. Maalesef vaktim çok sınırlı olduğu için kardiyo yapamadım. (yoksa Kickbox’a bayıldığımı biliyorsunuz.) Çocuklarımı yalnız bırakamadığım için haftada sadece 4-5 saatim kalıyordu. Bu saatlerin ikisini, Squat (80kg) ve Deadlift (60kg) hareketlerini superset yaparak, leg press ve lunge gibi bacak antrenmanlarına ayırdım.  Pek çok kadınının inancının aksine bacaklarım kalınlaşmadı ve daha da inceldi. Çünkü aşağıdaki resimden de görebileceğiniz üzere kas kütlesi, yağ kütlesinden çok daha yoğun.

1 Ağustos günü ölçüldüğümde sonuçlar inanılmazdı: Sadece 1 ayda 2kg kas kütlesi artırmış ve 1.3kg yağ kaybederek yağ yüzdemi %11.1’e düşürmüştüm. Vücudumda zaten az miktarda yağ olduğu için bu sonuç gerçekten çok iyi.

Evet kızlar. Sizde kısa sürede forma girmek istiyorsanız pilates yerine vücut geliştirme yapmalısınız. Sakın ağırlık kaldırırsanız aşırı büyüyüp şişeceğinizi düşünmeyin. Çünkü öyle olmayacak!