Yeni Yıla kadar zayıflamaya hazır mısın?

Yeni yıla kadar zayıflamaya hazır mısın? Yeni yıla fit ve sağlıklı bir vücutla girmek ister misiniz? Geçtiğimiz senenin yükünü, stresini geride bırakmanın tam zamanı.

Yeni Yıla kadar zayıflamaya hazır mısın?

Geçen sene üzerinize olmayan o ufacık elbise ya da dar pantolona girmek gibi bir hedefiniz olduğu için de zayıflamak için geçerli bir sebebiniz var.

Size diyetiniz için uymanız gereken beş kural ve her gün yapmanız gereken beş egzersiz vereceğim.

1: Kızartmalar, patates, makarna, ekmek ve pirinci beslenmenizden çıkartın. Onların yerine meyve, sebze, mercimek, yulaf, kinoa ve chia tüketin.

2: Yumurta, balık, yağsız et ve yemişler gibi protein bakımından zengin gıdaları tüketin. Bu besinler sizi uzun süre tok tutacağı gibi kas yapmanıza da yardımcı olur.

3: İçecek olarak kalori içmeyin! Alkol, soda ve hatta taze sıkılmış meyve suları bile kalori yüklüdür. Günde 2.5 litre su için ve arada değişiklik yapmak istediğinizde sadece bir kahve ya da bitki çayı için. Yemekten önce su içmek de iştahınızı bir miktar köreltir.

4: Günde üç öğün tüketin ve eğer acıkırsanız sabah bir kere ve öğleden sonra bir kere olmak üzere bir şeyler atıştırın. Sağlıklı atıştırmalıklar olarak kurutulmuş meyveler, yemişler, diyet yoğurt ya da salatalık, havuç ve pepperoni gibi çiğ sebzelerden tüketebilirsiniz.

5: Tatlı yasak! Eğer tatlı kriziniz tutarsa biraz kuru meyve yiyin ya da lapa hazırlayın. Diyet sütü ısıtıp içine ezilmiş muz ve yarım fincan yulaf ezmesi karıştırın. Üzerine ezilmiş ceviz ve tarçın ekleyebilirsiniz. Bu tarifi kahvaltıda ya da antrenman öncesinde afiyetle yiyebilirsiniz.

6: Her gün en az 15 tekrarlı üç set squat yapın. Her bir sette 60 tane yapabilene kadar tekrar sayısını yavaşça artırın. Squat bütün vücudunuzu, kalçalarınızı ve sırtınızı çalıştıran harika bir egzersizdir. Kalori yakımınızı artırmak ve kalp ritminizi yükseltmek için zıplamalı squatlar da yapabilirsiniz.

7: Lunge hareketi de kalçalarınızı güçlendirip bacaklarınızı şekillendiren bir başka harika egzersizdir. Her bacak için üç set 15 tekrar yapın. Artık size kolay gelmeye başladığı zaman aynı hareketi yürüyerek yapmaya hazırsınız demektir. Bu iki hareket de aynı kas gruplarını çalıştırmasına rağmen hareketi yürüyerek yapmak aynı kas gruplarını farklı şekillerde çalıştırır.

8: Şınav çekerek aynı anda hem karın kaslarınızı, hem tricepslerinizi, göğsünüzü ve sırtınızı çalıştırabilirsiniz. Üç set sekiz tekrarla şınav çekmeye başlayın ve bu tekrarları yavaşça 15’e kadar yükseltin. Hareket size zor geliyorsa dizlerinizi yere koyarak da şınav çekebilirsiniz.

9: İp atlamak kalori yakmak için harika bir yoldur. Üstelik atlama ipleri hem ucuzdur hem de taşıması kolaydır. Ailece ip atlayabilirsiniz. Hem kardiyovasküler kapasiteniz gelişir, hem de vücudunuzdaki bütün kaslar şekillenmeye başlar. Bu egzersizi atlamayın!

10: Koşmak vücudunuzu tepeden tırnağa değiştirir. Aynı zamanda stresi azaltır, kalp sağlığınıza iyi gelir ve depresyona girme riskinizi azaltarak bolca kalori yakmanızı sağlar. Haftada altı gün 30 dakika koşun ya da 50 dakika boyunca tempolu yürüyün. Bu aktiviteye uygun ayakkabılar giydiğinizden emin olun!

Bu kurallara uyarsanız yeni yıla kadar sonuç alacağınızı garanti ediyorum!