Metabolizmanızı Nasıl Hızlandırırsınız?

Metabolizmanızı Nasıl Hızlandırırsınız? Eğer metabolizmanızı hızlandırırsanız vücudunuz çok daha etkili bir şekilde kalori yakar ve kendinizi bütün gün enerjik hissedersiniz.

Metabolizmanızı Nasıl Hızlandırırsınız?

1. Kuvvet Antrenmanı: Kaslarınız yağlarınızdan daha fazla enerji harcar. Otuzlu yaşlarındaki sıradan bir kadın, dört ay boyunca haftada iki gün, 30-40 dakika arası egzersiz yaparak bazal metabolizmasını günlük 100 kalori daha fazla yapacak hale getirebilir. Kas oranınızı artırdığınız zaman spor salonuna gitmediğinizde bile daha fazla kalori harcarsınız!

2. Dozu Bir Parça Arttırın: Bir dahaki sefere kardiyo egzersizi yapacağınızda yoğunluğunuzu (hız ya da eğimi) 30 saniyeliğine arttırıp daha sonra normal yoğunluğunuza geri dönün. Bu şekilde daha fazla oksijen yakarsınız ve mitokondriniz daha fazla çalışarak hücrelerinizi enerji üretim merkezine çevirir.

3.Omega-3 Bakımından Zengin Gıdalar Tüketin: Somon, ton balığı, keten tokumu veya ceviz tüketmek metabolizmanızı hızlandırabilir. Çünkü omega-3 kan şekerinizi düzenler ve aynı zamanda vücuttaki enflamasyona engel olur. Aynı zamanda yağ yakım hızını kontrol eden leptin hormonu direncini düşürebilir.

4.Yeterince Yiyin: Eğer yediğiniz kalorilerden aşırı tasarruf ederseniz vücudunuz yiyecek bulamayacağını düşünerek frene basar ve enerji depolamaya başlar. Açlık zamanında kaslarınızdan bile yakabilir. O yüzden en azından bazal metabolizmanızı (Bütün gün yataktan çıkmasaydınız yakacağınız kaloriyi) karşılayacak kadar kalori tüketmelisiniz. Elbette ki sağlıklı şeyler yediğinizden emin olun.

5.Kahvaltıyı Asla Atlamayın: Sabahleyin motoru çalıştırmak zorundasınız. Bir fincan kahve ya da yeşil çay ile birlikte yulaf veya ıspanak ve mantarlı beyaz omlet yiyebilirsiniz.

6.Kan Şekerinizi Yüksek Tutun: Ne kadar erken saatte kalktığınıza bağlı olarak öğle yemeğinden ve spor salonuna gitmeden 2-3 saat önce bir şeyler atıştırın. Yiyeceğiniz bir avuç kuru meyve veya yemişler kan şekerinizi dengede tutarak daha sonradan insülin yükselmesine bağlı olarak yaşayacağınız tatlı krizlerine engel olabilir.

7.Trans Yağlardan Uzak Durun: Trans yağlar karaciğerinize bağlanarak yağ yakımını azaltır. Trans yağ tüketmek insülin direncine ve enflamasyona neden olur. Bu iki durum da metabolizmanızı bozarak yağ yakımını olumsuz yönde etkiler.

8. Vücudunuzu Protein İle Besleyin: Proteinler, yağ ve karbonhidratlara oranla daha geç sindirilir ve bu nedenle sizi daha uzun süre tok tutar. Yüksek proteinli bir beslenme sayesinde daha fazla kas kazanabilirsiniz. Bildiğiniz üzere kaslardan daha iyi bir yağ yakıcı yoktur.