Baklavalarımı nasıl yaptım?

Baklavalarımı nasıl yaptım? Erkekler bana bile soruyor: karın kaslarını nasıl öyle yaptın? Söyleyim tabi, en önemlisi bildiğiniz gibi beslenme.

Baklavalarımı nasıl yaptım?

Eskiden sadece erkeklerin baklavaları olabilir sanıyordum. Neden böyle sandığımı sakın sormayın çünkü bu gerçekten çok yanlış bir inanç. Tabi gerçekçi olmak gerekirse baklavaları olan kadınların sayısı daha az. Zayıf modellere baktığınız vakit hepsinin dümdüz karınları olduğunu görüyorsunuz fakat hiçbirinin karın kasları tam olarak görünmüyor. Çünkü modellerin vücutlarında pek fazla kas yok ve sadece düşük yağ yüzdelerine sahipler. Bence baklavalı bir kadın son derece seksi ve ben bu kadınlardan biri olmakla gurur duyuyorum. Peki, baklavalarımı nasıl yaptım? Sağlıklı beslenerek ve doğru antrenman yaparak.

Şimdi sayacağım şeyler sizi baklavalara kavuşturacak en önemli maddeler:

ALKOL ALMAYIN. Alkol, doğal nişasta ve şekerin damıtılmasından oluştuğu için kalori değeri inanılmaz derecede yüksektir. 50’lik biranın içinde bir koca dilim pizzaya eşdeğer (197 kal)  kalori vardır. Bir bardak şarapta ise bir dilim pasta kadar (195 kal)  kalori bulunur.

SU İÇİN. Taze sıkılmış da olsa portakal suyu içmeyin. Sonuçta portakal suyu şekerlidir. Normal kola tabii ki kesinlikle yasak. İçinde şeker olmamasına rağmen Diyet kola ve kola Zero tarzındaki içeceklerden de uzak durmaya çalışın çünkü içlerindeki tatlandırıcılar sağlığınız açısından hiç iyi değildir ve kafein ihtiyacınızı kahveden almayı tercih etmelisiniz.

TATLI YEMEYİN. Tatlıların içinde doymuş yağ ve şeker bulunur. Pek çok insan taze ve kurutulmuş meyve yemenin çok iyi olduğunu düşünür fakat göbek çevrenizdeki yağları eritmek istiyorsanız bunlardan uzak durmalısınız. Nede olsa meyveler su ve şekerden oluşur!

BOL BOL SEBZE YİYİN. İhtiyacınız olan vitamin, antioksidan ve karbonhidratları sebzeden alın. Sebzelerinizi lezzetlendirmek için az bir miktar zeytinyağı ile baharat kullanabilirsiniz. Sebzelerinizi mümkün olduğu kadar çiğ yiyin ki, vitaminleri kaçmasın. Mevsim sebzelerini tükettiğinizden de emin olun.

DAHA FAZLA PROTEİN TÜKETİN. Yağsız et ve beyaz etli balık yiyin. Yumurta beyazı da protein bakımından zengindir. Eğer vejeteryansanız, bezelye ve mercimeğe yönelebilirsiniz. Yağ bakımından zengin olan peyniri beslenmenizden çıkartıp yerine protein shake içebilirsiniz. Proteinler vücudunuzun kas yapması için gereklidir.

AŞIRI KARBONHİDRAT TÜKETMEYİN. İnsanlar yeteri kadar karbonhidrat alabilmek için pirinç, patates yada makarna yemek zorunda olduklarını sanır. Ancak sebzelerin içinde de karbonhidrat bulunur. Mesela içinde neredeyse hiç yağ olmayan mercimekte, yüksek miktarda protein ve karbonhidrat vardır.

KARDİYO YAPIN. Ormanda koşun, yüzün yada bisiklete binin. Eğer sabahları erken kalkmaktan hoşlanan biriyseniz kardiyonuzu kahvaltıdan önce yaparak fazladan kalori yakabilirsiniz! Eğer kardiyonuzu spor salonunda yapıyorsanız, haftanın 3-5 günü interval çalışması yapabilirsiniz. İnterval antrenmanlarınız 30-45 dakikayı geçmemeli.

BİR ANTRENÖR İLE ÇALIŞIN. Şimdi ben buraya yapmanız gereken hareketlerin yüzlerce resmini koysam bile, sizi sürekli olarak motive edecek ve hatalarınızı düzeltecek bir antrenör ile çalışarak alacağınız sonuçların aynısını alamazsınız. Elbette sürekli olarak bir hoca ile birlikte çalışın demiyorum ancak hareketleri doğru bir şekilde yapmayı öğrenene kadar hoca ile çalışmalısınız. Eğer özel ders alacak bütçeniz yoksa spor salonundaki ekipten yardım isteyebilirsiniz. Spor salonundaki ekip de size yardımcı olmazsa en yakındaki baklava sahibi kişiyi kolundan tutun ve ondan yardım isteyin.

AĞIRLIK KALDIRIN. Vücudunuzun zorlamalısınız. Antrenman esnasında öleceğinizi zannettiğinizde (yani eliniz ayağınız titremeye başladığında ve bir tekrar dahi yapamayacağınızı düşündüğünüzde) kendinizi biraz daha zorlamanız lazım. Çünkü vücudunuz tamda bu zorlama anlarında yeterli kasa sahip olmadığına kara verir ve yeni kas yapımına başlar.

HAREKETLERİ YAVAŞ BİR ŞEKİLDE YAPIN. Makinalarda aşırı derecede hızlı çalışan insanları görüyorum. Çok hızlı çalıştıkları için yaptıkları hareket ile çalıştırdıkları kas grubunun tamamını çalıştıramıyorlar. Yeteri miktarda ağırlık ile çalışmak çok önemli ancak; ağırlık çalışması esnasında sakatlanmaları önlemek için doğru çalışmak çok önemli. Bu yüzden bir hoca eşliğinde çalışmanın önemini tekrar vurgulamak istiyorum.

Burada yazdığım şeylerin hepsini uygularsanız, baklavalarınıza kavuşmanız sadece bir an meselesi.