Antrenman arkadaşı aranıyor

Antrenman arkadaşı aranıyor. Spor konusunda çoğu insanların problemi motivasyondur. Ya bir arkadaşla beraber antrenman yapsaydın?

Antrenman arkadaşı aranıyor

Şimdilik yalnız antrenman yapıyorum. Ancak haftada iki kere Mikail ile Kickbox çalışıyoruz ve bu sayede bir arkadaş ile antrenman yapar gibi hissediyorum. Özellikle derslerimizden sonra birlikte karın çalışıyoruz. Karın çalışmak Mikail’in de sevdiği bir egzersiz ve birbirimize sürekli olarak yeni hareketler gösteriyoruz. Kişisel bir antrenör ile çalışmak, antrenman arkadaşıyla çalışmaya alternatif olabilir belki ama dürüst olmak gerekirse ikisi aynı şey sayılmaz. Aranızda bir öğretmen-öğrenci ilişkisi olduğu için kişisel antrenörünüz sizi hiçbir zaman arayıp: “Dün gece çok fena sarhoş oldum ve bugün antrenmana gelemeyeceğim. Onun yerine evde kalıp televizyon izlemek istiyorum” demez.

Arada sırada Ahmet, Hasan yada dün beraber çalıştığımız Sevda ile antrenman yapmayı da seviyorum. Hepsinin kendine has özellikleri var: Erkek kardeşim gibi sevdiğim Ahmet, profesyonel bir kickboxcu ve doğal olarak son derece formda. Hasan ise benimle birlikte sınırlarını zorlamayı seven iş arkadaşım. Sevda ise blogumda gördüğünüz fotoğraflarımı çeken kişi. Sevda inanılmaz bir fotoğrafçı ve onu gerçekten özel yapan muhteşem bir enerjisi var. Sporla çok kısa bir süre önce tanıştı ve vücudu inanılmaz değişti. Onunla çok gurur duyuyorum!

Bazı insanları spor salonuna götürmek için yakalarından tutup sürüklemeniz lazım. Neyse ki ben onlardan birisi değilim. Ben spor salonuna koşarak giderim. Antrenman yapma fikri bile beni heyecanlandırmaya yetiyor. Fakat bir arkadaş ile çalışmaya gerçekten bayılıyorum. İşte bir antrenman arkadaşı bulmanız için pek çok neden:

  • KEYİF: En keyifli antrenmanlarım her zaman bir arkadaşımla birlikte yaptığım antrenmanlar olmuştur. Mesela Ahmet ile geçirdiğim günleri özlüyorum. Ne kadar çok gülerdik! Yada Hasan ile yaptığım antrenmanları. Bazen antrenmanlarımız o kadar uzun sürüyordu ki insanlar bizim deli olduğumuzu zannediyorlardı. Antrenman bu kadar keyifli olunca insan bir türlü bitsin istemiyor.
  • İKNA ETME GÜCÜ: Antrenman yapmak istemediğiniz günler olur. Partnerinizle kavga etmişsinizdir, kötü bir gece geçirmişsinizdir yada işteki bir olaydan dolayı sıkıntılısınızdır. Kısacası antrenmana gidecek vaktiniz vardır ama gitmemeyi tercih ediyorsunuzdur. Arada bir antrenman kaçırmanın uzun vadede sakıncası yok ama bunu alışkanlık haline getirirseniz sağlıklı beslenmenizi de riske atıyorsunuz demektir. Bir antrenman arkadaşı bu gibi durumlarda çok faydalıdır. Size, hedeflerinizi ve birlikte ne kadar harika vakit geçirip bu hedeflere birlikte ulaşabileceğinizi hatırlatır.
  • MOTİVASYON: “Hadi! Yapabilirsin! İki tane daha yaparsan rekorunu kıracaksın!” gibi sözler, bir iki tekrar daha dayanmanızı sağlayabilir. Bir arkadaşınız varsa, kas gelişimini artırmak için gerekli o çok kritik son iki tekrarı yapmanız konusunda birbirinizi nasıl motive etmeniz gerektiğini bilirsiniz.
  • GÜVENLİK: Eğer ağır kilolarla çalışıyorsanız, bir antrenman arkadaşı normalde güvenle kaldıramayacağınız ağırlıkları kaldırmanıza yardımcı olabilir. Arkadaşınız, ağırlığı ne zaman artırıp hangi tekrarda size yardım etmesi gerektiğini ve barı ne zaman elinizden alıp yerine geri koyacağını gayet iyi bilir.
  • REKABET: Rekabet ruhu kadınlara oranla erkeklerde daha çok gelişen bir kavramdır. Özellikle de sıkı antrenman yapan erkeklerde bu eğilim daha çok görülür. Kulübümüzde çalışan bazı koca adamların birbirlerini nasıl motive ettiklerine inanamazsınız. Yanınızda iki arkadaşınız varken hiçbir seti bitirmemenize imkân yok. Etrafınızda arkadaşlarınız varken, birlikte yeni hedefler belirleyip, tek başınıza olduğundan çok daha hızlı ve verimli bir şekilde hedeflerinize ulaşabiliyorsunuz.
  • YENİ ŞEYLER KEŞFETME. Mesela Ahmet bana daha önceden bilmediğim hareketleri gösteriyordu ve bende ona kaslarını maksimum zorlaması için tekrarlarını yavaş bir şekilde yapmasını öğretmiştim.

Bir arkadaşla çalışmanın sayısız faydası var. Doğru insanı bulduktan sonra hiçbir sakıncası olmadığını söyleyebilirim. Ağırlık ekleyip çıkartmak son derece kolay bir şey olduğu için, birbirinizle aynı antrenman seviyesinde olmanıza da gerek yok. Ama çalışma arkadaşınızın en az sizin kadar disiplinli ve kararlı birisi olmasına dikkat etin. Disiplinsiz biri ile çalışırsanız kaçırdığınız her antrenmanın suçunu ona yıkabilirsiniz!