Squat yapmak bacakları kalınlaştırır mı?

Squat yapmak bacakları kalınlaştırır mı? Squat hareketle bacaklar sıkılaşır, kalınlaşmaz. Neden size şimdi anlatayım. Söylentilere bir son verme zamanı geldi.

Squat yapmak bacakları kalınlaştırır mı?
Squat yapmak bacakları kalınlaştırır mı?

Söylentilere bir son verme zamanı geldi… Squat yaptığınız zaman, potansiyel olarak bacaklarınıza kas yapabilirsiniz. Hedefteki kaslar quadriceps, hamstring ve glute’larınızdır. Quad’larınız bacağınızın önünde, hamstring’leriniz bacağınızın arkasında ve glute’larınız ise poponuzda yer alan kaslardır. Squat yaptığınız zaman sırt ve abdominal kaslarınız dengeleyici olarak devreye girer.

Peki, bu kaslarınız ne kadar büyür? Bu büyüme tamamen aşağıdaki koşullara bağlıdır…

  1. CİNSİYETİNİZ: Kadınlar, erkeklere oranla çok daha yavaş kas kazanırlar. Çünkü vücutlarında, proteini kasa çevirmeye yarayan testosteron hormonundan çok daha az miktarda bulunur.
  2. GENLERİNİZ: Vücut yapınız da, yaptığınız antrenmanın ne ölçüde size kas olarak geri döneceğini çok etkiler. Mesela mezomorf vücut tipine sahipseniz, hızlı bir şekilde kas kütlenizi artırabilirsiniz. Ancak ince vücut tipi olan bir ektomorfsanız, daha yavaş bir şekilde kas kazanırsınız. Üçüncü vücut tipi olan endomorflar ise genel olarak daha fazla vücut yağına sahip yuvarlak hatlı kişilerdir. Bu vücut tipli insanlar da kas kazanabilirler ancak kaslarının belirgin hale gelmesi için yağ yüzdelerini düşürmeleri şarttır.
  3. ANTRENMAN YÜKÜNÜZ: Kuvvet antrenmanı yapıyorsanız, kaslarınıza ekstra bir yük yükleyeceğiniz için kas kütleniz artar. Kendi vücut ağırlığınızla yapacağınız squatlar, kas kazanmanıza yardımcı olur ama bunun üzerine bir de ağırlık eklerseniz, daha fazla kas kazanabilirsiniz.
  4. BESLENMENİZ: Yeteri kadar yemek yemezseniz ve uyumazsanız, kas kazanamayacağınız için bacaklarınız şekillenemez. Eğer çok fazla yemek yerseniz, vücudunuz mevcut yağ kütlesinin altına kas yapacağı için bacaklarınız kaçınılmaz olarak daha kalın görünecektir.

Şimdi kafa karıştırıcı konuya geri dönelim. Squat yapmak bacakları büyütür mü? Evet, eğer bir mezomorf vücut tipine sahip bir erkekseniz ve düzenli yemek yiyip dinleniyorsanız büyütür. Evet, endomorf vücut tipine sahip bir kadınsanız ve dengeli bir şekilde beslenmeyip kardiyo antrenmanı yapmıyorsanız büyütür. İşin özüne dönecek olursak, arkadaşınızla aynı miktarda squat yapıyor olmanıza rağmen, yukarıda belirttiğim nedenlerden ötürü onunla aynı sonuçları alamayabilirsiniz.