Çocuklar ile esneme

Çocuklar ile esneme hareketleri. Çocuklarınız ile birlikte esneme hareketleri yaparsanız onların rahat uyumasına ve huzurlu bir gün geçirmesine neden olabilirsiniz.

Çocuklar ile esneme

3 yaşındaki oğlum Noah’nın uyanır uyanmaz yaptığı ilk şey gerinmek. Bu son derece içgüdüsel bir şey. Uyku esnasında kasılan adalelerini esneterek kan dolaşımını hızlandırması gerektiğini hissediyor. Vücutlarını pek çok yetişkine oranla daha iyi bir şekilde dinleyen ufaklıklardan çok şey öğrenebileceğimizi düşünüyorum. Esnemek, sürekli olarak rahat ve esnek hissetmenizi sağlayan bir şey. Yaz tatilimiz esnasında çocuklarımla bir günümüzü esnemeye ayırdık. Fotoğraflardan anlayacağınız üzere kızım Zoe, oğluma kıyasla egzersiz yapmaya daha bir istekliydi!

Fotoğraflara bakmadan önce esneme yapmanın vücudunuzu spora hazırladığı fikrini kafanızdan çıkarmanızı istiyorum. Evet, hala bazı antrenörler sakatlanma riskini minimuma indirmek için antrenmandan önce esneme yapmanızı öneriyorlar. Ancak yakın dönemde yapılan araştırmalar, esneme konusunda bize öğretilen her şeyin doğru olmadığını gösteriyor. “Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi” ile Epidemiyoloji programının direktörü olan Stephen B. Thacker, Amerikan Spor ve Tıp Koleji dergisinde yayınlanmış olan raporunda şöyle diyor: “Esnemenin nasıl bir faydası olduğunu bulamadık. Esneme yapan sporcular kendilerini daha çevik hissediyor olabilirler ama sağlıklarını muhafaza etmek için sadece esnemeye bel bağlamamaları lazım.” Raporda ayrıca, spordan önce ve sonra yapılan esneme hareketlerinin kas ağrılarını engellemek adına faydalı olmadığının da altı çiziliyor. Bu yüzden esnemenin mikro ölçekteki kas yırtılması, kalsiyum birikmesi, hücre iltihaplanması, şişikler ve acı reseptörlerinin devreye girmesi konulara iyi gelmediğini biliyoruz.

İtalyan araştırmacıların bisikletçiler üzerinde yaptıkları bir araştırmaya göre esnemenin faydadan çok zararı olduğu ortaya çıkmıştır. Ayak parmaklarına dokunarak yapılan esnemenin, kasların yapısını değiştirdiği için beyinin kaslara gönderdiği sinyallerde değişikliğe neden olarak %4’lük bir performans kaybına yol açtığı kanıtlanmış.

Bütün bunlara rağmen ben esnemenin faydalı olduğuna inanıyorum. Size ne zaman ve ne şekilde enseme yaptığımı anlatayım: Kickbox hocam Mikail ile birlikte antrenmana başlamadan önce 10 dakika ısınıyoruz ve esniyoruz. Eğer kuvvet antrenmanı yapacaksam antrenmana başlamadan önce esneme yapmıyorum ve kaslarımın iyice ısınmış olduğu antrenman sonunda esneme yapıyorum. Esneme beni rahatlatıyor ve 10 yaşında aldığım bale derslerindeki gibi bacak açma hareketlerini yapmak hoşuma gidiyor. Ben son derece güvenli, yaygın ve etkili bir esneme metodu olan statik esneme ile esniyorum. Bu metot ile bir kasınızı son sınıra kadar esnetip, bu pozisyonda 15-30 saniye arasında bekleyerek esneme yapıyorsunuz. Esneme yaparken en dikkat etmeniz gereken konu sakatlanmamak olduğu için her zaman ısınmalısınız. Bu yüzden Zoe ile ben esneme yapmadan önce her zaman koşarız.