Beslenme Çantası: Mercimek Salatası

Beslenme Çantası: Mercimek Salatası. Ofise veya okula götürebileceğin kolay bir yemek tarifi aramaktaysan, bulmuşsun.

Beslenme Çantası: Mercimek Salatası

Geçen gün Zoe’nin arkadaşları oyun oynamak için bize geldiler. Ofiste izlemem gereken bir antrenman DVD’sine bakmaya vakit bulamadığım için onlara benimle beraber izlemek isteyip istemediklerini sordum.  Zoe arkadaşlarına gururla “Annem artık antrenör oldu!” dedi. “Antrenör nedir?” diye sordu arkadaşı Ela. Ben de ona “insanlara kaslarını nasıl geliştireceklerini öğretiyorum” dedim. “Size bir örnek vereyim: Bakın bu biceps” dedim ve onlara biceps kasımı gösterdim. “Eğer bu şekilde şınav çekerseniz, bu kasınız çalışır.” DVD’yi izlemek isteyip istemediklerini tekrar sorduğumda hepsi bir ağızdan: “EVEEET.” Diye cevap verdi.

Bizi görmeliydiniz, gerçekten çok eğlendik. Kızlar bu işi oldukça ciddiye aldı. Zoe üzerine bir tişört giymek için odasına gitti fakat geldiğinde en iyi bölümü kaçırdığı için son derece üzgündü.

Televizyonu kapattıktan sonra ip atlamaya karar verdiler. Aç olduğum için mutfağa biraz salata yemeye gittim. Kısa bir süre sonra ela gelip yanımdaki bir sandalyeye oturdu. “Güzel görünüyor” dedi. Ben de ona denemek isteyip istemediğini sordum. Salatamı denedikten sonra “Vay canına, tadı gerçekten harika!” dedi.  Ben de ona “Tabii ki” dedim. “Bir antrenör ne yapar diye sormuştun ya? İşte benim işim insanlara sporun gerçekten çok eğlenceli olduğunu ve sağlıklı yiyeceklerin gerçekten lezzetli olduğunu göstermek.” Dedim. Çok geçmeden diğer kızlar da bize katıldı ve hepsi salatamdan bir çatal yedi. Daha sonra bana sürekli olarak fastfood yediği için son derece şişman olan arkadaşlarından bahsettiler.

Konuyla gayet ilgili oldukları için onlara, protein, karbonhidrat ve yağların vücudumuzda ne gibi işlevleri olduğundan bahsettim.

İşte size çocuğunuza (veya eşinize) salataların tadının gerçekten harika olduğunu kanıtlayabileceğiniz bir salata tarifi. Bu tarifi hafif bir öğle yemeği yemek için hazırlayıp ofise de götürebilirsiniz.

İşte ihtiyacınız olan malzemeler:

Bir fincan yeşil mercimek
150gr Lor peyniri
6 kuru kayısı (koyu renkli olanlar daha doğaldır ve tadı daha güzeldir)
1 paket bebek ıspanak
4 yemek kaşığı sirke
2 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yemek kaşığı nar ekşisi.
Tuz ve taze çekilmiş karabiber