Egzersizle Yatakta Rahatlamanın Yolları

Egzersizle Yatakta Rahatlamanın Yolları. Koyunları saymaktan sıkıldınız mı? On yetişkinden yedisi, kaygı hissi yaşadıkları için uyku problemi çektiğini söylüyor.

Egzersizle Yatakta Rahatlamanın Yolları

Koyunları saymaktan sıkıldınız mı? On yetişkinden yedisi, kaygı hissi yaşadıkları için uyku problemi çektiğini söylüyor. Ben kırk yılın başında uyku problemi yaşıyorum ve bu uykusuzluğun nedeni genellikle heyecandan ya da o sıralarda kafamı meşgul eden çok fazla şeyin olmasından kaynaklanıyor. Çoğunlukla erkek arkadaşım Keremle konuşmak ya da bu rahatlatıcı egzersizleri yapmak sorunumu çözüyor. Bazen sabahları uyandığımda kendime gülüyorum ve şöyle diyorum: “Eğer 3 çocuk, bir köpek, bir eski koca, erkek arkadaş ve işi bir arada götürebiliyorsam, geri kalan her şeyle baş edebilirim!”

Çalışan bir anne için “Yapabilirim!” diye düşünmek en iyisi ve sizi bekleyen zorluklarla başa çıkabilmek için ihtiyacınız olan tek şey koca bir bardak kahve, bir kalem ve kağıt. Yapılacaklar listesi hazırlayacağız! Sizi bilmem ama bu listeleri hazırlamak ve her bitirdiğim işin üzerini kalın bir kalemle çizmek beni son derece rahatlatıyor. Bu listeleri bilgisayarda hazırlamıyorum çünkü asla aynı tadı vermiyor.

Şimdi sizi uyumadan önce rahatlatacak dört egzersiz göstereceğim. Bu egzersizleri sınav stresi ya da performans kaygısı ile başa çıkmaya çalışan çocuklarınıza da yaptırabilirsiniz.

Pijamalarınızı ya da rahat kıyafetlerinizi giyin ve cep telefonunuzu sessize alın. Gözlerinizi kapayın ve son gittiğiniz tatili ya da sizi mutlu eden başka bir şeyi düşünün. Şimdi nefesinize odaklanmanızı istiyorum. Ciğerlerinizle değil, karnınızla nefes alacaksınız. Nefesinizi bir saniye kadar tuttuktan sonra verin ve yavaşça tekrar alın. İlk egzersize başlamadan önce bunu beş kere tekrarlayın.

UPSIDE-DOWN (Baş aşağı)

Sırtüstü uzanın ve bacaklarınızı bir duvara yaslayın. Eğer bacaklarınızı yaslayacağınız bir duvar yoksa bacaklarınızı 90 derecelik bir açı oluşturacak şekilde havaya kaldırabilirsiniz. Esneme hareketi çok zor gelirse kalçalarınızı duvardan uzaklaştırarak bacaklarınızın açısını sizi rahatlatacak şekilde daraltabilirsiniz. Elleriniz ise vücudunuzun iki yanında doğal pozisyonunda avuç içleri yukarı bakacak şekilde yerde olmalı.

SITTING TWIST (Oturarak Dönüş)

Yatağınızda bağdaş kurun ve sağ elinizi sol dizinize koyun. Sol eliniz belinizde olmalı. Şimdi gövdenizi nazikçe sola doğru çevirin ve esneme hareketini sol elinizle destekleyin. Bakışlarınız da dönüşünüzü takip etmeli ve sol omzunuzun üzerinden geriye doğru bakmalısınız.

ROCKING (Sallanma)

Sırtüstü yatın ve dizlerinize sarılın. Ayak bileklerinizi çapraz yapın ve elleriniz birbiri ile kilitli olacak şekilde bacaklarınızı tutun. Şimdi ileri geri sallanmaya başlayın ve ileri sallanırken nefes alıp, geri sallanırken nefes verin.

SPINAL TWIST (Omurga döndürme)

Sırtüstü yatın ve dizlerinizi 90 derecelik bir açı olacak şekilde kaldırın. Elleriniz avuç içleri yukarı bakacak şekilde vücudunuzun iki yanında olsun. Alt bedeninizi bir tarafa doğru döndürün ve bu esnetme hareketini 15 ile 30 saniye arasında tutun.

Araştırmalara göre, geleceğin pozitif tecrübelere gebe olduğunu düşünen insanlar rahat uyuyor. O halde bu cümleyi mantranız haline getirmeye ne dersiniz: Yarın çok güzel bir gün olacak!