Muhteşem Bir Karın Kası Yapmak İster misiniz?

Muhteşem bir Karın kası yapmak ister misiniz? Karın kas yapmak karar verdiysen bu hareketleri her iki günde bir yapabilirsin. Sana yoga mat hariç hiç bir şey lazım olmuyor.

Muhteşem Bir Karın Kası Yapmak İster misiniz?

Hangimiz yapılması oldukça zor baklavaların ya da düz bir karının hayalini kurmuyoruz ki? Güçlü karın kasları sadece plajda seksi görünmekle kalmaz, aynı zamanda düzgün bir postüre kavuşmamıza ve sırt ağrılarından kurtulmamıza yarar. Yani karın kaslarının çalıştırmak için pek çok sebebiniz var!

Günde 200 mekik çekseniz bile (sakın böyle bir şey yapmayın!) karın bölgesindeki yağlardan kurtulmadığınız sürece sonuç alamazsınız. Bu yüzden aynı anda üç şeyi birden yapmak zorundasınız:

1)    DOĞRU BESLENME: Muhtemelen bunu binlerce kez duydunuz: Karın kasları mutfakta yapılır. Bu doğru! Bunu her zaman söylüyorum, sonuç almak için vereceğiniz çabanın %70-80’i sağlıklı beslenme, %10-30’u ise doğru antrenman yapmaktır. Yağ tüketimini azaltıp proteine ağırlık verin. Yağsız et kaslanmanıza yardımcı olacağı gibi enerji seviyenizi de yükseltir. Yumurta beyazı ve mercimek de harika birer protein kaynağıdır. Nedense herkesin aklına karbonhidrat deyince sadece pirinç, makarna, bulgur ve ekmek geliyor.  Hâlbuki bütün sebzelerin içinde karbonhidrat bulunur ancak dilediğiniz kadar sebze yemekte özgürsünüz çünkü sebzelerin kalori değerleri gerçekten çok düşüktür. Gün içerisinde üç ana öğün ve iki ara öğün yemelisiniz ki kan şekeriniz yerlerde sürünmesin. Kan şekeriniz aşırı düşerse gün sonuna doğru açlıktan gözünüz döndüğü için önünüze gelen her şeyi yersiniz. Son olarak da günlük aldığınız kalori miktarının, yaktığınız kalori miktarından az olduğundan emin olun, yoksa kalori fazlalarını yağ olarak depolarsınız.

2)    KARDİYO: Hoşunuza giden bir aktivite seçin. Koşmak bence en güzel aktivite ancak dilerseniz merdiven çıkabilir, bisiklete binebilir, yüzebilir ya da aerobik derslerine katılabilirsiniz. Size yağ yaktıracak kadar kalori harcamak istiyorsanız, haftanın beş günü sıkı bir kardiyo yapmalısınız.

3)    ANTRENMAN: Aşağıdaki antrenman ile başlayın. Kaslarınız güçlendiği zaman bu hareketlere direnç ve ağırlık eklemeniz gerekecek. Kollarınızı ağırlık olmadan 50 tekrar ile çalıştırmak kulağa pek de mantıklı gelmiyor öyle değil mi? Bu şekilde yapacağınız çalışma karın kaslarınız için de iyi değildir çünkü karın kaslarınız da kol kaslarınız ile benzer tepkiler verir.  Karın kaslarınızı haftanın altı günü çalıştırabilirsiniz çünkü bu kaslar çabuk toparlanır ve düzenli çalıştırılmaya dayanabilirler.

Spiderman  2x15 tekrar

Mekik  12 tekrar

Sit-Up 12 tekrar

Makas 2x15 tekrar

Yan mekik, 2x12 tekrar

Kickback 2x15 tekrar