Enerji kaynağım: Müzik!

Enerji kaynağım: Müzik! Eğer müzik güzelse, Duracell reklamlarındaki o tavşanlar gibi saatler boyunca durup dinlenmeden dans edebilirim. Müzik beni antrenman için acayip motive ediyor.

Enerji kaynağım: Müzik!
Enerji kaynağım: Müzik!

Son derece iyi bir hip-hop ve house sever olmama rağmen son zamanlarda gittiğim kulüplerin çoğunu beğenmedim. İsviçre ve İngiltere’deyken beni en güzel mekânlara götüren ve kalabalığı mikrofondan coştururken aynı anda 3 parça mixleyebilen DJ arkadaşlarımı özlüyorum. Neyse ki şu anda antrenman yaptığım spor kulübü, geceleri çalması için bir DJ ile anlaştı! Spor yaparken bir taraftan harika müzikler dinlemek ve parti ruhunu yaşamak kadar güzel bir şey olamaz öyle değil mi? Sakın “Sert içkileri olan bir gece kulübünü tercih ederim” demeyin!

Canlı müzik gerçekten çok fark ediyor. Performansım DJ ile birlikte neredeyse üçe katlanıyor. Londra’nın Brunel Spor akademisi’nde öğretim görevlisi olan Costas Karageorghis’e göre motivasyonumun artmasının üç nedeni var: 1) müzik ile senkronize bir şekilde hareket etme isteği. 2) Duygusal ve fiziksel uyaranların müzik ile birlikte yükselmesi.  3) Müziğin antrenman sırasında kişinin hissedeceği acı ve yorgunluğa odaklanmayı engellemesi. 1) Kesinlikle doğru. 2) Hislerin uyarılması konusuna tamamen katılıyorum . 3) Acı mı? Kaslarımda oluşan gelişme hissiyatına bayılıyorum ve bu duygudan kesinlikle vazgeçmeyi düşünemem!

MÜZİK, KAHVE HARİCİNDE KULLANDIĞIM TEK BESİN DESTEĞİ. Müzik, antrenman öncesi kullanılan besin desteklerine karşı olan benim gibi insanların başvurabileceği harika bir alternatif. Size enerji vermesi için, antrenmanınıza uyan doğru müziği bulmanız ve sesi açmanız yeterli. Müzik, aynı zamanda antrenmanınızın en zorlu kısımlarını aşmada ve hareketleri doğru bir tempo ile yapmada size yardımcı olur. Kulak zarlarınızı zorlayan bir sesle, tempolu müzik olmadan spinning yaptığınızı hayal edebiliyor musunuz? İmkânsız öyle değil mi? Bana kalırsa beynimiz, vücudumuz tepki vermeden çok önce kendisini ritme bırakıyor. Tıpkı filozof Nietzsche’nin söylediği gibi: “Müziği kaslarımızla dinliyoruz.” Müzik hepimizin içindedir. Ayaklarımızla ritim tutar, mırıldanır ve duşta şarkı söyleriz.

Hip-hop ile kickbox yapmayı çok sevdiğimi söylediğim zaman DEEPMASTERS’dan arkadaşım olan Tristan, biraz iğrenerek bana bakıp “Ben hip-hop çalmam.” demişti. Ancak kuvvet antrenmanlarımda kullanabileceğim house tarzı bir müzik listesi hazırlamaktan son derece mutlu oldu. Bu parçaları dinlediğinizde onları mix içinde hayal edin! Benim en sevdiğim parçalar son iki parça olan “Dirty Thinking” ile “Leave the World Behind”…

DEEPMASTERS’ PEAK PLAYLIST

1- My feelings for you – Original Mix – Avicii & Sebastien Drums

2- Balkan Girl – Original Mix – Vlada Asanin

3- Fix Me – Original Mix – Tom Hades

4- Vivan Las Lolitas – Original mix – Sergio Fernandez

5- Move your Body back – Dense & Pika

6- Got to Be Strong – Original Mix – My Digital Enemy, Jason Chance

7- Unique 3 – Feels So Good (Promo, not released yet)

8- Hackney Parrot (Special Request Vip) – Tessela

9- Dirty Thinking (Miguel Picasso Dirty Remix) – Miguel Picasso featuring Kristen Deva

10- Leave the World Behind – Axwell, Ingrosso, Angello, Laidback Luke featuring Deborah Cox