Yağ Yakmanın En Hızlı ve Güzel Yolu

Yağ yakmanın en hızlı ve güzel yolu sağlıklı bir beslenme ve düzenli antrenman yapmaktan geçiyor. Sağlıklı bir şekilde yağ yakmak için yapmanız gerekenler nelerdir?

Yağ Yakmanın En Hızlı ve Güzel Yolu
yağ yakmak

Ancak bunu uygulamanın en iyi yolu sağlıklı bir beslenme ve düzenli antrenman yapmaktan geçiyor. Pek çok insana bu oldukça zor geliyor ve insanlar genellikle yağ yakıcılar gibi hızlı çözümlerin peşinden koşuyorlar. Konuyla ilgili bu linkte daha fazlasını okuyabilirsiniz Yağ yakmak bu kadar kolay mı?

Yağları doğal yollarla yakmak daha uzun süren, ancak yağ yakıcı kullanmaya oranla çok daha güvenli bir yol. Genel kanıya göre düşük yoğunluklu egzersiz yapmak daha fazla yağ yakılmasını sağlıyor ancak işin aslı öyle değil. Düşük yoğunluklu egzersiz yaptığınız zaman da enerji ihtiyacınız yağlardan karşılanıyor. Ancak orta şiddette yaptığınız zaman bile harcadığınız enerjinin %50’si yağlardan harcanıyor. Orta ile yüksek yoğunlukta egzersiz yaptığınız zaman daha fazla kalori yaktığınız için de bunun sonucu olarak düşük yoğunluklu egzersizlere oranlara daha fazla yağ yakmış oluyorsunuz.

İnterval antrenmanları, yağ yakmak için yapılan yüksek yoğunluklu antrenmanlar içinde en tercihtir. Çünkü vücut, antrenmanın ardından bile yağ depolarından kalori harcamaya devam eder. Yani şu anda nasıl bir antrenman yapıyorsanız yapın, yoğunluğu artırmalısınız. Örnek verecek olursak yarım saatlik yürüyüşlerinizi intervalli jog antrenmanına çevirebilirsiniz. Bu konuda kendinize en uygun olan şeyi yapmalısınız. Ancak başlangıç olarak 4 dakika jog ile başlayabilirsiniz ve ardından 1 dakika hızlı tempoda koşup tekrar jog yapmaya devam edebilirsiniz. Daha sonra bu rutini tekrarlayabilirsiniz.

Kardiyo antrenmanlarının yanı sıra ağırlık da kaldırmalısınız. İnsan vücudundaki bir kilo kas, bir kilo yağa oranla çok daha fazla enerji tüketir. Yani ne kadar fazla kas yaparsanız, her gün doğal olarak o kadar fazla kalori yakarsınız. Artırdığınız kas kütleniz ile doğal olarak metabolizmanızı hızlandırırsınız ve vücudunuz kendiliğinden bir yağ yakma makinesine dönüşür. Dayanıklılık ve kuvvet antrenmanını birleştirmeniz halinde, bu iki antrenman metodunu tek başına yaptığınız zamana oranla daha fazla kalori yakarsınız. Elbette bu yakılan kalorilerin bir kısmı daha uzun antrenman yaptığınız için yakılır.

Vücudunuz, ağırlık antrenmanı, kardiyo, dişlerinizi fırçalamak ve ayakta durmak gibi gündelik aktiviteler boyunca bile kalori harcar. Vücudunuz yaktığı kalorilerin büyük bir bölümünü gündelik aktiviteleri yapmak, kan pompalayıp sindirim sistemini çalıştırmak gibi kendisini hayatta tutacak faaliyetleri yerine getirmek için harcar.

Bunun yanında yiyip içtiğimiz her şeyin içinde kalori bulunduğunu unutmayın. Ne kadar fazla yemek yediğimi görseniz şaşırırsınız. Arkadaşlarım, tükettiğim porsiyonları gördüklerinde ağzı açık kalıyor. Ancak düşük kalorili yiyecekler yiyorum. Bu yiyeceklerin büyük bir bölümü sebze ve salatalardan oluşuyor. Siz de kinoa ve yulaf gibi tam tahıllı gıdaları tükettiğinizden emin olun. Tavuk ve balık gibi yağsız etler de iyi bir seçim olabilir. Mercimeğin içinde bolca demir ve protein bulunur. Ayrıca yağsız yoğurt da sizi son derece tok tutarak doğal yollardan yağ yakmanıza  yardımcı olur.

Kısacası yağ yakıcı haplara ihtiyacınız yok.