Hindistancevizli ve Çikolatalı Protein Bar Tarifleri

Hindistancevizli ve çikolatalı protein bar tarifleri. Çikolatalı protein barlarımı bu kadar sevmenize şaşırdığımı itiraf etmeliyim.

Hindistancevizli ve Çikolatalı Protein Bar Tarifleri
Hindistancevizli ve çikolatalı protein barları

Çikolatalı protein barlarımı bu kadar sevmenize şaşırdığımı itiraf etmeliyim. Yalnızca sağlıklı malzemelerden oluşan bu leziz tarifimi de sizinle paylaşmak istedim. Evimde bu kadar güzel bir protein bar yapabiliyorken neden gidip bir Bounty alayım ki?

Şimdi gidip malzemeleri alın ve mutfağın yolunu tutun. Sadece bir blender ile antrenman öncesinde atıştırmalık ya da tatlı olarak yiyeceğiniz bu tarifi hazırlayabilirsiniz. Protein barları yaptıktan sonra onları teker teker alüminyum folyoya sarıyorum. Bu şekilde yaklaşık bir hafta kadar tazeliğini korudurlar.

Malzemeler:

2 fincan hindistancevizi rendesi

2 fincan yulaf ezmesi

5 yemek kaşığı badem ezmesi

1 fincan su

2 fincan çikolatalı protein tozu

80 gram bitter çikolata

Bir avuç badem kırığı

Yapılışı:

Fırını 220°C‘ye ısıtın ve hindistancevizi rendesini 10 dakikalığına altın kahverengi olana kadar fırınlayın. Daha sonra yulaf ezmesini rondoda un haline gelinceye kadar çekin ve elde ettiğiniz unu çikolatalı protein, su ve badem ezmesi ile hamur kıvamına gelene kadar karıştırın.

Karışımınızı pişirme kağıdına ya da silikon fırın tepsisine yayın ve hamurun üzerini de pişirme kağıdıyla kaplayın. Daha sonra iki pişirme kağıdı arasında kalan karışımı düzleştirerek yayın ve parçalara ayırıp kesmeden önce 2-3 saat buzdolabında bekletin.

Çikolatayı mikrodalga fırında ya da benmari usulü eritip protein barların üzerine ince bir katman olacak şekilde sürün. Badem kırıkları ile süsledikten sonra çikolatanın sertleşmesi için tekrar buzdolabında bekletin. Artık onları çantanıza koyup spor salonuna götürebilirsiniz!