Akşam yemeğinde patlıcan dolması var

Akşam yemeğinde patlıcan dolması var. Bu tarifi belki misafirler gelince yaparsın çünkü kendi başında fırında pişiyor hem sağlıklı hem lezzetli bir yemeğiniz olacak.

Akşam yemeğinde patlıcan dolması var
Akşam yemeğinde patlıcan dolması var

Pek çok çocuk bu sebzeden nefret ediyor. Açıkçası bu konuda onları suçlamıyorum. Patlıcan tuhaf bir sebze. Armut şeklinde ve neredeyse simsiyah bir renge sahip. Zoe ve Noah’nın sevmedikleri yönü ise etli kısmının sünger gibi oluşu. Ayrıca aşağıdaki basit çözüme başvurmadığınız zaman tadı da oldukça acı olabiliyor.

1) 3 patlıcanı ikiye bölün

2) Dilimlerin üzerine tuz dökün

3) Tuzlu halde patlıcanları yarım saat kadar bekletin

Her zaman daha körpe, küçük ve sert patlıcanları alın. Yaprak kısımları patlıcanın kendisiyle aynı renkte olunca tatları artık acı olmuyor. Tohumlar kararmaya başladığı zaman tadı acılaşmaya başlıyor.

İşin dolma kısmına gelecek olursak: Bu gerçekten de çok kolay bir tarif! Bu tarif için bir granny smith yeşil elmasını rendenin en ince yerinden geçirdim. Bu şekilde tıpkı püre gibi oldu. Ondan sonra bu püreyi diyet beyaz peynir ve taze çekilmiş karabiber ile karıştırdım.

Önceden 180-200 derecede fırını ısıtıyorsunuz. Daha sonra tuzladığınız patlıcanları yıkamak suretiyle tuzlarından arındırın ve patlıcanın orta kısmını alın. Hemen ardından tekne şeklindeki patlıcanları peynirli içle doldurun ve bir pişirme kağıdının üzerine yayın. Ben kendi patlıcanlarımı 30 dakika boyunca pişirdim ve tahmin edin ne oldu? Patlıcan sevmediğini söyleyen misafirimiz Yasmin, bu yemeğe bayıldı ve benden tarifini istedi. İşte tarifi tatlım ☺